İmplant

İmplant, hangi nedenle olurla olsun kaybedilmiş olan diş veya dişlerin estetiğini ve özelliklerini yapısını tekrar hastaya kazandırmak amacı ile hastanın çene kemiğine yerleştirilen suni diş kökleridir. Son yıllarda mekanik özelliklerini arttırmak amacı ile zirkonuyum titanyum alaşımlı maddeler kullanılmaya başlanmış olsa da günümüzde daha sağlam yapısı olması gereği titanyum alaşımlı implantlar tercih edilmektedir.

Titanyum kemiğe tamamen bağlanabilen doku dostu olarak tabir edebileceğimiz özel bir maddedir. Titanyum un kemiğe daha sağlam bağlanması ve protez aşamasına daha rahat ve daha hızlı geçilmesi amacı ile implant yüzeyi çeşitli tekniklerle pütürleştirilmelidir. Bu yöntemler geçtiğimiz her gün deneyim kazandırmakta ve daha önce 6 ay beklenen protez aşaması yeterli şartların sağlanması durumunda cerrahi müdahalenin hemen ardından yapılabilmesi mümkün hale gelmiştir.

İmplant günümüzde en çok tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri %95 başarı oranına sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

 

İmplant tedavisi ne kadar sürer

İmplant, cerrahi bir planlama ile çene kemiğine uygulanması için çene kemiği bölgesinde uygun uzunluk, uygun çapta ve uygun genişlikte yuvalar açılmaktadır. Uygulama sırasında cerrahi prosedürler gereği ortamın steril edilmiş olması kullanılan ekipmanların ve malzemelerin yeteri kadar steril edilmiş olması gerekmektedir. Uygulamaya başlanmadan önce hastaya local anestezi uygulanmakta olup uygulama süresince hasta hiç bir ağrı hissetmeden implant yapılabilmektedir. İmplant öncesi uygulanan local anestezinin geçmesi sonrası yaşanabilecek olan agrıların önüne geçmek için hasta, ağrı kesici kullanabilir.

İmplant tedavisi ortalama 1 hafta kadar süre yetmektedir.

Kendinden eriyebilen dikişler sayesinde günü birlik işlemlerde mevcuttur ancak bu tip durumlarda geçici protez yapılamayacaktır.

Uygulamanın ilk evresi implant tedavisidir.

İmplant tedavisinin ikinci evresi olan uygulanan implantın kemiğe kaynama süresidir.

Kaynama döneminden hemen sonra yaklaşık 7 gün içerisinde  implant üzerine gelecek porselen dişler yapılmış olur.. hasta tedavi süreci boyunca local anestezi de olduğu için kesinlikle ağrı hissetmez. Çok istisnai durumlarda ise ağrı kesici takviyeler ile kısa süreli yaşanabilecek ağrılarında önlemleri alınmış olur

Hangi Durumlarda İmplant Yapılmalıdır ?

Diş noksanlığı olan kişiler, estetik ve fonksiyonel olarak bazı sıkıntılar yaşamaktadırlar. Diş kayıplarından dolayı etkin bir çiğneme yapılamamaktadır. Diş eksikliği, agızdaki kapanışın da değişmesine neden olduğundan; çene ekleminde sorunlara neden olabilir. Ayrıca oluşabilen estetik problemler ve konuşma bozuklukları nedeniyle, bazı kişilerin kendilerine güvenleri de etkilenir. İmplantlar; dişlerini periodontal hastalık, çürük, travma ya da başka bir nedenle kaybetmiş kişilerde ağız sağlığı için ideal bir seçenektir.

Dişlerin kayıp olduğu yerler de zamanla çene kemiğinde inceleşme meydana gelir. Diş çekimini takiben implant tedavisinin uygulanması bu inceleşme miktarını önemli ölçüde azaltır. Diğer dişlerden destek almadığından geleneksel köprülere göre daha koruyucu bir uygulamadır. Çenelerde en sondaki dişlerin kayıp olduğu durumlarda sabit bir protez (kuron veya köprü gibi) yapılamadığında, hareketli (kişi tarafından takıp çıkartılan) bir protez tercih edilmediğinde ya da tamamen dişi kayıp ağızlarda çene kemiği silikleştiğinden total protez kullanımı zorlaştığında ve protezin ağız içerisinde oynamasını engellemek amacıyla da implant uygulanmaktadır.

İmplant yapılacak olan bölgede bir çok neden den dolayı yeterli düzeyde kemik bulunmaya bilir.Kemik yapısının yeterli olmadığı durumlarda cerrahlarımız bölgeye “kemik grefti uygulaması, kemik tozu uygulaması, box tekniği kullanılarak ogmentasyon” işlemleri uygulayarak kemik yapısı uygun hale getirilebilir.

İmplant Bakım Gerektirirmi

İmplant  uygulaması yapılmış olan dişler, kendi dişlerimiz gibi kahve, sigara, çay ve benzeri tüm maddelerden dolayı deforme olacak ve çürüme riski taşıyacaktır.

Düzenli bir fırçalama ile implant yapılmış olan dişlerimizin ömrünü daha uzun tutmak çeşitli diş eti hastalıklarınındı önüne geçmiş olacaktır.