Kalıcı Sabit Diş Kaplamaları

Gerek doğal dişler üstüne gerekse implantların üstüne yapılıp yapıştırılan ya da vidalanan protezler bu gruba girer.

• Metal Altyapılı Porselen Kaplama

• Lazer Sinterli Metal Altyapılı Porselen Kaplama

• Zirkonyum Altyapılı Porselen Kaplama

• Tam Porselen Kaplama (Emax)

• Metal Altyapılı Porselen Kaplama

 

Kalıcı Sabit Protez Yapıldıktan Sonra

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Anestezi etkisindeyken beslenmeyin:    

Kalıcı sabit protez yapıştırmadan sonra 1 saat katı şeyler yenmemeli, çok soğuk veya sıcak içecekler içilmemelidir. Sıcak veya soğuk, yumuşak dokulara zarar verebilir. Eğer yapıştırma sırasında anestezi yapıldıysa  uyuşukluk geçene kadar farkında olmadan dil, dudak, yanak gibi yumuşak dokuların ısırılıp zarar verilebileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.


Dişinizi çok sert nesneler ve besinler için kullanmayın:    

Kalıcı sabit protez özellikle kaçınmalısınız. Fındık, fıstık kabuğu kırmak, şişe kapağı açmaya çalışmak, çeşitli metalleri eğip bükmeye çalışmak gibi sıra dışı kuvvetlerden kaçınmalısınız. Sabit proteziniz hangi maddeden yapılmış olursa olsun bu gibi sıra dışı kuvvetler haricinde her şey rahatlıkla yenebilir.


Diş Bakımınızı İhmal Etmeyiniz:    

Yaygın olarak düşülen hata protez yaptırdıktan sonra nasıl olsa çürümeyecekleri için diş bakımına ihtiyaç olmayacağıdır. Protezler yapay maddeler oldukları için kendileri çürümez ama diş ve diş eti sınırındaki bakteriler iyi temizlenmezse kısa sürede diş eti çekilmeleri meydana gelecek ve kaplamaların altındaki dişler açığa çıkacak ve iyi temizlenmeyen bu kısımlarda çürüme başlayacaktır.

İmplantlar altında doğal diş olmadığı için çürüme olmamasına rağmen iyi bakılmadığı takdirde diş eti çekilmeleri neticesinde implantların ömrü kısalacaktır.

Protezin uzun ömürlü olmasını sağlayacak en önemli etken ağız hijyenidir. Ağız bakımı bölümünde anlattığımız bütün fırçalama aşamalarını ve ağız suyu ile gargarayı aksatmayınız. Diş ipi ya da ara yüz fırçası kullanmak zor geliyorsa mutlaka ağız duşu kullanınız. Özellikle  implant üstü protez yaptığımız hastalarımıza ağız duşu(Oxyjet) kullanmalarını mutlaka tavsiye ediyoruz.

 

Yaşanabilecek Sorunlar  

• Proteze yabancılık  (dile takılma, büyük gelme, çok kaygan gelmesi vb.):    

• Ağıza yapılan en ufak dolguya dahi diliniz ilk günlerde yabancılık hissedecektir. Uzun süredir boş kalan bölgelere yapılan dişler size ilk günlerde büyük, yüzeyleri çok cilalı ve yabancı gelebilir. Diliniz hep onların üzerinde gezecektir. Bu tamamen normal bir durumdur. İlk haftanın sonunda söz konusu rahatsızlıkların hepsi azalacak, bir ay sonunda yapay dişleriniz sizin doğal bir parçanız gibi olacaktır. Eğer bu rahatsızlıklar çok aşırı boyutta değilse en azından 1 hafta süre sabretmenizi  öneririz. İlk hafta sonunda alışamadığınız yerler varsa hekiminiz rahatsızlık veren bölümleri düzeltecektir.

 

Sabit Protezin Kırılması:    

Bazı kazalar, sıra dışı kuvvetler, gece diş sıkması gibi farklı alışkanlıklar ya da nadiren malzeme kaynaklı sorunlar nedeniyle protezler kırılabilir. Genelde protez bütünüyle kırılmamakta, protezin alt yapısı (metal, zirkonyum, vb.) ile porselen birbirinden ayrılmaktadır. Başka bir deyişle sadece porselen kısmı atmaktadır. Söz konusu durumların genelinde protez yerinden sökülerek sorun çözülebilmektedir, yerinden sökülemediği durumlarda yenisinin yapılması gerekecektir. Böyle bir durum oluşursa kliniğimizi arayarak randevu alınız.


Protezin yerinden çıkması:    

Günümüzde protezleri yapıştıran teknoloji çok gelişmiştir  ve kuvvetli yapışkanlar ile yapıştırıldıklarında  çıkarılması mümkün değildir. Protez ancak ortadan ikiye kesilerek ya da doğal diş gibi ufaltılarak yerinden çıkarılabilmektedir. Kimi durumlarda protezin yerinden sökülebilmesi için çok güçlü yapışkanlar tercih edilmemektedir. Normal yapıştırıcılar protezin  sorunsuzca uzun yıllar ağızda kalmasını sağlamaktadır.  Eğer yerinden çıkma ya da oynama hissederseniz vakit geçirmeden randevu alarak kliniğimize geliniz. Aksi takdirde yapışkanın gevşediği dişinizde çürüme meydana gelecektir. İmplant üstündeki protezin yapışkanı çıktıysa dişetinde sorun oluşacak ve implanta zarar verecektir.


Protezin yüksek gelmesi, çiğneme sırasında birbirine çarpması:    

İlk takıldığında uzun süre boş kalan bölge normal temas etse bile yükseklik varmış gibi hissedilebilir.  İkinci günden sonra hala yükseklik hissediyorsanız en kısa zamanda kliniğimize gelmeniz gerekir. İlgili protez kısmında yükseklik varsa bütün yükler o dişe ya da implanta gelecek ve söz konusu bölgeye zarar verecektir. Bazen yükseklik olmasa bile  yemek yerken çenenizin sağa sola hareketleri sırasında takılan yerler  olabilir.  Her iki durumda da hekiminiz ufak bir aşındırmayla sorunu çözecektir.


Protezin dişlere baskı yapması:    

Dişlere baskı, genelde yapılan protezde yükseklik olması durumunda ya da protezin dişlere çok sıkı oturması durumunda hissedilir. Eğer yükseklik varsa gerekli düzeltmeler yapılana kadar mümkün olduğunca yumuşak gıdalar grubuna giren yiyecekleri tüketin. Yükseklik sorunu, aşındırmayla çözülecektir. Sıkı oturmasından kaynaklanan bir sorun varsa bir haftada kendiliğinden geçecektir. Sorunun anlaşılması için kliniğimize geliniz.


Yanak ve dudakta diş ısırması:    

Uzun yıllar dişsiz kalan bölgelerde yanak, dil gibi yumuşak dokular boş olan kısma doğru büyürler. Eğer bu yumuşak dokuları ısırma gibi bir sorun oluşuyorsa protez kenarlarına daha yuvarlak ve cilalı bir form verilerek sorun çözülecektir. Çok rahatsız eden bir durum yoksa protezinizi 1 hafta kullanarak alışmaya çalışın, rahatsızlık devam ediyorsa hemen kliğimize geliniz.

 

Soğuk ve sıcağa duyarlılık:    

Kalıcı sabit protez yapımı sırasında dişler ufaltıldığı ve her seansta geçici kaplamalar takılıp çıkarıldığı için dişler hassaslaşırlar. Ayrıca asıl yapıştırma aşamasında kullanılan bazı güçlü yapışkanlar asidik yapıda oldukları için dişi biraz daha hassaslaştırırlar. İlk hafta çok soğuk ve sıcak gıdalardan uzak durmaya çalışın. Asıl yapıştırma sonrasında ilk gün ağrı kesici kullanmanız gerekebilir. Soğuk ve sıcak hassasiyetinin 3 hafta içinde yavaş yavaş azalarak geçmesi gerekmektedir. İlk günden sonra ağrı kesici kullanmanızı gerektiren bir durum oluşuyorsa  çok hassaslaşmış dişlerinize kanal tedavisi yapılması gerekebilecektir. İkinci günden itibaren sürekli ağrı kesici kullanmak zorunda kalıyorsanız 3 hafta beklemeden randevu alınız.

 

Protez altındaki dişlerde ağrı hissedilmesi    

Hafif sızlamalar olması haricinde sürekli ağrı kesici kullanmanızı gerektirecek ağrılı bir durum varsa mutlaka hekiminizle iletişime geçiniz.


Kalıcı protezler neden kimi durumlarda geçici yapışkanla yapıştırılır?    

Yukarıda bahsettiğimiz bütün bu sorunların oluşup oluşmayacağını anlamak için ve sizin proteze adaptasyonunuzu anlayabilmek için bazen mükemmel uyumlu protezleri bile geçici bir yapışkanla yapıştırıp belli bir süre bu şekilde kullanmanızı istemekteyiz. Bu sayede gerek fonksiyonel gerekse estetik acıdan bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Protezi asıl yapışkanla yapıştırdıktan sonra çıkarmak çok daha zor hatta bazen imkansızdır. Bu süre sonunda eğer sorun yoksa proteziniz asıl yapışkanla yapıştırılacak, sorunlu durumlarda sorun çözüldükten sonra kalıcı yapışkan ile yapıştırılacaktır.