Zirkonyum alt yapılı porselenler hangi bakımdan metal altyapılı porselenlere göre tercih adilirler?

Günümüz estetik diş hekimliğinde bir çok bakımdan zirkonyum kaplamalar metal alt yapılı porselenlere oranla tercih edilir olmuşlardır. Gerek ön bölge olsun, gerekse de arka bölgede zirkonyumlar, hem dayanıklı hem de estetik komponentler olarak metal alt yapılı porselen kaplama ve köprülerin alternatifi olmuşlardır.

 

Neden Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplamalar artık diş hekimliğinde metal alt yapılı porselenlere göre çok daha tercih edilmelerinin en önemli sebebi; metal alt yapılı porselenler kadar sağlam olması ama aynı zamanda metal alt yapılı porselen kaplamalara oranla çok daha fazla doku dostu ve estetik olmalarıdır.

 

 

Zirkonyum diğer kaplamalara göre daha dayanıklıdır

Empress full seramik kuronlar veya porselen lamineler, zirkonyum kaplamalara oranla kısmen daha estetikdir fakat zirkonyum kadar çiğneme kuvvetlerine dayanıklı, porselen üst yapı maddesini çok daha sıkı bir şekilde tutan ve de kırınganlığa karşı direnci üst düzeyde olan maddeler değildir.

 Zirkonyum:  Dayanıklılık ve Estetik

  Tüm bunlardan ötürüdür ki zirkonyum kaplamalar, dayanıklılığın ve estetiğin birleştiği, aynı zamanda diş kaybı yaşanmış boşlukları taşıyacak kadar sağlam ve de stabil, bir o kadar da doku ve diş dostu materyaller olarak, metal alt yapılı porselenlere olarak artık çok daha fazla tercih edilir olmuşlardır..