Zirkonyum altyapılı Kaplama

  • Metal alt yapılı porselenlere göre zirkonyum kaplama çok daha estetik ve uyumludurlar. Bkz: metal alt yapılı porselen kuron ve köprülerde estetik problemler ve bunun nedenleri
  • Zirkonyum kaplama Kıymetli metaller dışındaki tüm metallere göre çok daha doku dostudur. (diş eti ve diş dokularıyla uyumu her zaman daha iyidir)
  • Metallerde zaman içinde meydana gelen oksitlenme, metal yorgunluğu gibi agız hijyenini bozacak, kaplama veya köprülerde sıkıntı oluşturabilecek deformasyonlar zirkonyum kaplama larda söz konusu değildir.
  • Zirkonyum kaplama, metal alt yapılı kaplamalara oranla dişler daha az aşındırılır, dolayısıyla dişin doğal yapısı daha çok korunmuş olur. buna rağmen daha doğal ve daha estetik bir duruş elde edilebilir
  • Zirkonyum kaplama diğer metal alt yapısız porselenlere göre (lamine porselenler ve full seramik empress porselenlere göre) çok daha dayanılı ve dirençlidir. Bu direnç ve dayanıklılık sayesinde diş kaybı oluşmuş bölgelere zirkonyum kaplama köprüler yapılabilirken diğer estetik kaplamalarla körpü yapmak mümkün değildir..
  • Zirkonyum kaplama Agız içinde çiğneme kuvvetlerinin en yoğun olduğu büyük azılar dediğimiz öğütücü dişlere lamine yapılamaz, empress full seramik kaplama da yapmak sakıncalıdır, zira full seramil preslenmiş kaplamalar, çiğneme basıncına karşı çok dayanıklı olmadı için bir takım kırılma ve çatlama sıkıntıları oluşabilir. Fakat aynı büyük azı dişlerine rahatlıkla ve güvenle zirkonyum kaplama alt yapılı porselen yapılabilir.
  • Astetik diş hekimliğinde, ön ve arka dişlerde ve de diş boşluklarında güvenle ve rahatlıkla uygulanabilir olan kaplamalar zirkonyum kaplama alt yapılı porselenlerdir. Doğallığın, kabul edilebilir düzeyde estetiğin ve dayanıklılığın birleştiği ortak nokta zirkonyum kaplama diyebiliriz.