DENTAL TEKNOLOJİ

19-citydent-arch

Son yıllarda teknolojide yaşanan önemli gelişmeler ağız ve diş sağlığı alanında da yeni olanak ve tedavi yöntemlerini beraberinde getirmektedir.

Üç boyutlu görüntüleme sistemleri

Üç boyutlu ağız içi tarayıcı sistemleri

Cad Cam sistemleri

İmplant teknolojileri

Elektronik anestezi iğneleri

Lazer ve fibrin teknolojileri

Elektronik diş rengi ölçüm cihazları

Üç boyutlu görüntüleme sistemleri

guided surgery

Doğru teşhis ve planlama için ağız ve çene yapınızın görüntüsünün alınması son derece önemlidir. Yaygın olarak kullanılan panoromik ve peripaikal röntgenlerin yanısıra gerekli durumlarda ağız ve diş yapınızın görüntüsü 3 boyutlu renkli tarafama sistemleri ile alınmaktadır. Bu sayede çene, diş ve diş eti yapısı ve sağlık durumunuz çok daha sağlıklı bir şekilde tespit edilebilmektedir.

3 Boyutlu görüntüleme sistemlerinden yararlanarak guided surgery denilen dikişsiz ve/veya tek aşamalı implant tedavileri mümkün olabilmektedir. Hastanın üç boyutlu ağız görüntüsü üzerinden özel programlarda hasta ağzına uygun cerrahi plak hazırlanmakta ve implant tedavisi bu guide’dan yararlanarak yapılabilmektedir.

Üç boyutlu Cad Cam tarama ve tasarım teknolojileri

lab scanner

[/one_half]

Protez altyapılınız ağız içi ölçü alındıktan sonra özel üç boyutlu tarayıcılarda taranmakdır. Metal altyapılı porselen, implant üstü protezler, tam seramik kaplamalar ve zirkonyum altyapılı porselenlerde bu teknoloji kullanılabilmektedir. Bu tarama işlemi sonrasında ağız ve çene bilgilerinizin datası özel tasarım programına aktarılmakta ve bu uygulama üzerinden  altyapınız tasarlanmaktadır. Tüm bu işlemler sayesinde her hangi bir kritik prosedür atlanmadan yapım süresi kısalmakta ve sizin ağzınıza çok daha uygun ve estetik tasarımlar yapılabilmektedir.

Avantajları:

 • Klasik yöntemlere göre çok daha hızlı bir şekilde protez yapılabilmektedir.
 • Teknisyen kaynaklı hataları minize eder.
 • Klasik yöntemlerle hazırlanan altyapılarda önce bir mum kazınıp sonrasında döküm yoluyla bu mumdan metal altyapı kopyası elde edilmektedir. Bu sırada mumda ve metalde boyutsal farklılıklar oluşabilmektedir. Lazer sinter yönteminde doğrudan data üzerinden metal oluşturulduğu için ağız içi uyum daha iyi sağlanmaktadır.

Üç boyutlu ağız içi tarayıcı

3shape2

[/one_half]

Diş protez ölçü alma işlemi hasta açısından çok daha konforlu ve hızlı bir hale gelmekte, daha iyi ve sağlıklı sonuçlar alınmaktadır. Ağız yapınız diş hekimi tarafından özel bir tarayıcı ile taranmaktadır. Bu teknoloji sayesinde taranan bilgilerle, metel altyapılı porselen, zirkonyum altyapılı porselen, tam seramik kaplama, inlay-onlay dolgular, abutmet, ve geçici kaplamalar yapılabilmektedir.

Avantajları:

 • Bir kaç dakika içinde ağız ve diş yapınız taranarak bilgileri digital ortama atılmaktadır.
 • Ölçü aşamasında kaşık, ölçü malzemesi kullanılmamakta ve hastanın konforu artmaktadır.
 • Klasik yöntemlere göre daha hızlı bir süreç hazırlanır. Klasik ölçü operasyonundaki model alma süreçlerine gerek kalmaz. Data, digital ortamda altyapıyı oluşturan cihazlara gönderildiği için ara aşamalar ortandan kalkarak süre kısalır.
 • Ölçü aşamasında hasta, hekim ya da teknisyen kaynaklı hatalar minumuma iner. Daha isabetli ve doğal sonuçlar verir. (5 -6 üyeye kadar olan protezlerde) Önreğin klasik yöntemde ağzında kaşık olan hastanın refleksleri ölçünün isabet düzeyini düşürebilmektedir.
 • Renkli tarama yapan cihazımız sayesinde ölçü için çok önemli olan diş ve diş eti ayrımı çok daha iyi saptanır. Bu sayede daha iyi oturan ve uyumlu protezler yapabilmek mümkün olur.
 • Diş ve altyapı tasarımların bilgisayar ortamında yapılmasını sağlar. Kişi kaynaklı hatalar azalır, bilgisayar ortamında bitmiş hali önceden görülebileceği için daha isabetli porselen diş ve altyapı tasarımlarına olanak verir.
 • Pudrasız bir tarama yapılır, ağıza herhangi bir şey sürülmez, dişler arasına ölçü maddesi kaçmaz. Başlıkları otoklavlandığı için son derece siteril bir süreçtir.
 • Diş rengi ölçümleme fonksiyonu sayesinde doğal dişlerle daha uyumlu dişler yapabilme olanağı sağlar.
 • Klasik alçı model süreçlerinde alçının büzülmesi gibi riskler ortadan kalkar. Ortam ısısının değişkenliği, neb gibi nedenlerle klasik ölçüde oluşabilecek sorunlar ortadan kalkar.
 • Hastanın diş, diş eti ve çene yapısının bilgisi digital olarak saklanabildiği için kısa dönemde yeniden ölçü alınması gerekliliğinde doğrudan bu data kullanılabilir.
 • Dişlerin traşlanması aşamasında parelellik sorunu varsa hemen anlaşılır. Yeni bir seansa gerek kalmaz.

Üç boyutlu Cad Cam Kazıyıcı Sistemleri

SilaMill_5.8_klein

Dental Cad Cam kazıyıcı sistemleri ile zirkonyum altyapınız, tam seramik kaplamalarınız, lamine dişleriniz, geçici proteziniz ve inlay onlay dolgularınız en ileri teknolojide hazırlanmaktadır. Tarayıcı sistemlerinden aktarılan ağız ve diş datalarınız bu elektronik cihazda işlenmekte ve size uygun  altyapılar ve dişler tasarlanmaktadır.

Avantajlar:

 • Bu teknoloji sayesinde protez üretim hızı artmaktadır.
 • İnsan kaynaklı hatalar minimuma indirgenmektedir.
 • Söz konusu sistemde geçici dişleriniz ve porselen dişler de kazınabilmektedir.

Elektronik diş renk ölçümü

renk-ölçme-cihazı

[/one_half]

Elektronik diş renk ölçüm cihazlarıyla her seferinde, ideal gün ışığına gerek kalmadan ve göz yanılsamaları ortadan kaldırılarak daha doğru ölçümler yapılabilmektedir. Diş hekimi, diş trenk ölçüm cihazıyla hastanın dişlerini taramakta, diş renk tonu, yoğunluk, açıklık/koyuluk, şeffaflık gibi faktörleri analiz ederek hasta için uygun bir renk tavsiye etmektedir. Bilgisayar analizi sonucu tespit edilen renk, göz ile analiz ile karşılaştırılır ve hastanın talepleri göz önünde bulundurularak diş rengi seçimi yapılır. Bu diş rengi ölçümü sayesinde standart renk sıkalaları ile sınırlı kalınmamaktadır. Kimi durumlarda diş renk sıkalasındaki renkler hastanın dişleriyle uyumsuz olabilir. Renkler arasında karışım ile hastaya en uygun diş renginin seçilmesinde  yardımcı olur.

Sert doku lazeri

Waterlase-C100

 • İmplant diş tedavisinde, diş implantının çene kemiği ile hedeflenen şekilde kaynaşma şansını yükseltir.
 • Operasyon alanı civarında oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltır.
 • Cerrahi operasyon sonrası daha  az ağrı görülebilir ve hastanın iyileşme süresi kısalır.
 • Operasyon bölgesindeki enfeksiyon başlangıçları tedavi edilebilir.
 • Sinüs yırtıkları tedavi edilebilir.

Fibrin teknolojileri

prf

[/one_half]

Çene kemiği yüzeyi erimiş, incelmiş, defekte olmuş bölgelerde  kullanılan kemik greftin koruyucu bir kalkan oluşturmakta ve tedavi başarı oranını arttırabilmektedir. Kemik greftinin iyi beslenebilmesi sağlanmakta, diş etinin bu bölgeye nüfuz etmesi ve cerrahi bölgesinin bozmasını engellemektir. Sinüse zarar gelmemesi veya sinüs zarında bir yırtılma olduysa bu yırtılmayı iyileştirmek için PRF ve CGF kullanılır.

Fibrin Teknolojilerinin Faydaları

 • Operasyon sırasında kullanılan kemik greftinin güçlenmesi sağlanılır.
 • Diş implantı ile kemiğin hedeflenen düzeyde kaynaşma olasılığını yükseltir.
 • Cerrahi tedavi bölgesinde oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltır

Elektronik anestezi cihazı

iğne

[/one_half]

Diş tedavisi öncesi lokal anestezi için  kullanılan elektronik iğnelerle anestezi aşamasında hafif iğne acısı bile çoğu durumda hissedilmemektedir. Acı eşiğini göz önünde bulundurularak oluşturulmuş sistemde gerekli ayarlamalar yapılarak anestezi hızlı ve periyodik olarak yapılmakta ve iğne acısı minimuma inmektedir.

Kişiye Özel İmplant Sistemleri

custom implant

[/one_half]

Diş implantlarının üst parçası olan abutmentler sizin diş ve çene yapınıza göre tasarlanmakta ve sonucunda daha estetik ve stabil çözümler alınabilmektedir. Üç boyutlu tarayıcılar sayesinde alınan ölçüleriniz üzerinden size özel implant üstü abutment tasarımları yapılmakta ve özel Cad Cam cihazlarında size özel abutmentlar üretilmektedir. Detaylı bilgiye kişiye özel implant sayfasında ulaşabilirsiniz.

Gelişmiş sterilizasyon sistemleri

otoklav

Kliniğimizde kullanılan bir çok malzeme tek kullanımlıktır. Kullan at olanağı olmayan malzemelerde ise gelişmiş otoklav sistemleri kullanıyoruz. Sizin için kullanılan tüm cihaz başlıkları ve aletler söz konusu otoklavlarda strelizie edilerek paketlenmekte, paketler sizin yanınızda açılmakta ve kullanım sonrasında yeniden sterilizasyon için otoklava gönderilmektedir.