Bu yöntem kişinin ağzında kanal tedavisi gördüğü için renkleşmiş ve diğer dişlere oranla bariz renk faklılığı oluşmuş dişlere uygulanır.

Bu yöntemde, kişinin genel diş rengi ile ilgili sıkıntısı yoktur. Sadece kanal tedavisi görmüş diş veya dişleri ile ilgili bir gürünüm sorunu vardır.

Diş hekimi de bu durumda en uygun beyazlatma yöntemi olan tek dişi içten beyazlatma yöntemini (endo bleaching) tercih eder.

Tek diş beyazlatma yöntemi nasıl uygulanır?

Diş hekimi, renkleşmiş kanal tedavili diş veya dişlerin eski dolgularını açıp, o dişin/dişlerin içine beyazlatma maddesini yerleştirir ve üstünü de geçici bir dolgu ile kapatır. Diş hekimi, beyazatlatma maddedisini kök ucuna sızmayacağı ve kişiyi rahatsız etmeyeceği şekilde yerleştirmek zorundadır. Bu yüzden beyazlatma maddesini yerleştirmeden önce dişin kök başlangıcındaki kanal ağızlarını çok iyi izole edecek bir dolgu maddesi ile tıkadıktan sonra beyazlatma maddesini dişin içine uygular.

Uygulama sonrası hastaya 3-5 gün sonrasına tekrar randevu verilir ve dişteki beyazlama durumu gözlenir. İlk uygulama sonrası dişteki beyazlama yeterli görünmezse dişin içindeki beyazlatma maddesi çıkarılıp yenisi uygulanır. Bu işlem maksimum 4 seans olacak şekilde yeterli beyazlığa ulaşıncaya kadar tekrar edilir.

Yeterli beyazlığa ulaşıldığında (ki etkinliği iyi olan ve saklama koşulları iyi yapılmış bir beyazlatma maddesinin doğru uygulanması ile bir çok vakada iki seans bile fazlasıyla dişi beyazlatacaktır) dişin yeniden kalıcı dolgusu yapılır ve tedavi tamamlanır.