Zirkonyum Altyapılı Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Fiyatları

Zirkonyum Diş Fiyatları

Alman BioStar marka zirkonyum

Üç boyutlu tarayıcılarla ölçü alımı

Digital uygulamalarla diş tasarımı

Cad Cam sistemleri ile zirkonyum altyapı

Tüm sorularınız için bize danışabilirsiniz

Zirkonyum Altyapılı Porselen Kaplama

Lava_Zirconia_OverviewImage_w500 copy

Zirkon, seramik (porselen) kaplamaların alt yapı materyalidir. Doğal dişe yakın renkte, şeffaflıkta ve sağlamlıkta bir materyal olduğu için kaplamalarda hem estetik hem de dayanıklılığı bir arada sunan en gelişmiş materyaldir. Deneyim, bilgi, özen ve teknolojinin harmanlanmasıyla estetik olduğu kadar fonksiyonel olarak da en başarılı protezlerin zirkon ile sağlaması mümkündür.

Üç boyutlu tarama ve tasarım teknolojileri

lab scanner

Zirkonyum altyapılınız ağız içi ölçü alındıktan sonra özel üç boyutlu tarayıcılarda taranmakdır. Bu tarama işlemi sonrasında ağız ve çene bilgilerinizin datası özel tasarım programına aktarılmakta ve bu uygulama üzerinden zirkonyum altyapınız tasarlanmaktadır. Tüm bu işlemler sayesinde her hangi bir kritik prosedür atlanmadan yapım süresi kısalmakta ve sizin ağzınıza çok daha uygun ve estetik tasarımlar yapılabilmektedir.

Üç boyutlu ağız içi tarayıcı

3shape2

Üç boyutlu diş tarayıcı sistemleri ile protez ölçü alma işlemi hasta açısından çok daha konforlu bir hale gelmekte ve daha iyi sonuçlar alınabilmektedir. Klasik ölçü malzemeleri ve kaşıklarla ağzınız içinde ölçü alınmayıp ağız yapınız özel bir tarayıcı ile taranmaktadır. Bu sayede ölçü malzemeleri ve kaşık nedeniyle oluşan rahatsızlıklar ortadan kalmaktadır. Elektronik ölçümler sayesinde ise ağız ve diş yapısı protez aşaması için daha isabetli çıkartılabilmektedir.

Uygulama Alanları

Diş hekimliğinde sabit protez (tek kaplama, köprü) gereken hemen her vakada uygulanabilir.

Bazı ters ve çok yüksek kuvvetlerin geldiği arka gruptaki uzun köprülerde, metal altyapılı kaplama zirkon göre tercih edilebilir.

Zirkonyum altyapılı porselen kaplama estetik tedavisi öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Gülüşünüzü ve dişlerinizi sizin için en ideal hale getirmek en mükemmel dişlere sahip olmak anlamına gelmeyecektir. Nasıl her elbise üzerinize istediğiniz şekilde uymuyorsa her estetik diş görünüşü de size tam olarak uymayabilir.

  1. Ağız, diş ve diş eti yapınız tüm estetik tedavi alternatiflerine ve estetik gülüş dizaynlarına uygun olmayabilir.
  2. Eğer tüm dişlerinize estetik uygulatmıyorsanız estetik yapılan dişler diğer dişlerinizle uyumsuz bir hale gelebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Beklentilerinizi ve yapılabilirlikleri rahatlıkla hekiminizle konuşabileceğiniz bir diyalog yaratın.

Diş hekiminize beklentilerinizi somut olarak anlatın, somut örneklerden yararlanabilir, görsel araçlara başvurabilirsiniz.

Hekiminizin neyi yapabileceğini, ağzınızın nelere olanak verdiğini dikkatli bir şekilde dinleyin. Beklentinlerinizle yapılabilirlikler tam örtüşmeyebilir. Hekiminizin yapılabilirlikleri somut örneklerle anlatmasını talep edin.

Dişleriniz üzerinden konuşurken, diş etilerini ihmal etmeyin. Diş ve diş etlerinin uyumu gülüş estetiğinde önemli bir faktördür.

Yeni yapılacak dişlerin renk seçimi önemli bir aşamadır. Diğer dişlerinizle uyum ve doğallık faktörlerini göz önünde bulundurun. Yapılacak çok güzel dişler yeterince doğal olmadığı taktirde çok estetik olsalar da ilerleyen aylarda sizi tatmin etmemeye başlayabilir.

Hekimle yapılması gereken noktasında ortak bir seçenekte anlaştığınız taktirde, soyut hiç  bir şey kalmamasına gayret edin. Mutabakatınızın yazılı olmasında fayda var.

Avantajlar

Dişeti seviyesinde gri renkleşme oluşturmaz ve doğal diş gibi gözükür.

Alerjik rekasiyonlara neden olmaz.

Tam seramik kaplamalara ve lamine kaplamalara oranla çok daha sağlam, metal altyapıya yakın sağlamlık düzeyindedir.

Zirkon ısı iletkenliği diğer kaplamalara göre daha azdır.

Deazavantajlar

Metal altyapılı porselenlere göre daha pahallıdır.

Arka bölge dişlerde özellikle implant üzeri protezlerde sağlamlık açısından metal altyapılı porselen tercih edilebilir.

Zirkonyum Diş Süre

3 üyeye kadar uygulamalar için ortalama 3,4 seans ve 9,10 gün süreye ihtiyaç vardır.

Üye sayısı arrtıkça dişin hazırlanma süresi artar, örneğin 3 üye için dişin hazırlanması 1 seans sürerken, 10 üye için bu süre 3 seansa çıkacaktır. diğer aşamalar aynı kalacağı için toplam tedavi seans sayısı 2 seans artmış olacaktır. Toplam tedavi seans sayısı 6 , gün sayısı 12-13 civarına çıkacaktır.

Protez yapılacak dişlerde kanal tedavisi ve kapsamlı diş eti tedavisi gerektiği durumunda süre bir kaç seans daha uzayabilir.

Üç boyutlu Cad Cam Kazıyıcı Sistemleri

SilaMill_5.8_klein

Üç boyutlu Cad Cam kazıyıcı sistemleri ile zirkonyum altyapınız hazırlanabilmektedir. Tarayıcı sistemlerinden aktarılan ağız ve diş datalarınız bu elektronik cihazda işlenmekte ve size uygun zirkonyum altyapılar tasarlanmaktadır.

BioStar zirkonyum blokları kazınarak zirkonyum alt yapınız oluşturulmaktadır. Bu teknoloji sayesinde zirkonyumun üretilme hızı artmakta ve insan kaynaklı hatalar minimuma indirgenebilmektedir. Söz konusu sistemde geçici dişleriniz ve porselen dişler de kazınabilmektedir.

Zirkon diş tercihinde dikkat edilmesi gerekenler

Kullanılan zirkonyumların önemli bir kısmı medikal sektörde kullanılmak için uygunluk testleri yapılmamış, radyoaktivitesi yüksek olan sanayi tipi zirkon bloklardan yapılabilmektedir.  Zirkon yaptırmadan önce markasını ve lisansı olup olmadığını araştırmanızı, yapılan zirkonyuma ait sertifika istemenizi tavsiye ederiz.  Kliniğimizde, bio medikal uyumluluğu onaylanlanmış Alman BioStar marka zirkonyumlar kullanıyoruz.

Zirkon altyapısı ve porselenin birbirine bağlanması iyi sağlanmadığı taktirde zirkonyum yüzeyinden porselenin ayrıldığı vakalar çok sık görülmektedir.  Teknisyen aşamasında, zirkon ile porseleni birbirine bağlamada zirkon liner ya da alternatifi teknolojiler kullanıldığında bağlantı  daha kuvvetli olmaktadır.

Zirkonyum Altyapılı Porselen Kaplama Uygulaması

Panaromik ve periapikal röntgenler çekilmesi ve tedavi planlaması

Gerekli durumlarda dolgu, kanal tedavisi ve diş eti tedavisi

Dişlerin aşındırılarak hazırlanması ve aynı seans kompozit geçici kaplamaların yapılması

Ölçünün alınması ve laboratuvar aşamaları: zirkon altyapı

Zirkon altyapı prova

Ölçünün alınması ve laboratuvar aşamaları: diş porselen hazırlama

Porselen diş provası, protezin ağızda uyumlanması ve geciçi yapıştırılması

Son düzenlemeler ve protezin kalıcı yapıştırılması

Başarı Faktörler ve Garanti

Gelişmiş bilgisayarlı cad-cam makinalarıyla zirkonyum hazırlanarak en dayanıklı ve uyumlu protez elde edilir.

Tedavinin uzu süreli başarısı için ağız hijyenine özen gösterilmelidir.

En az yılda bir kez rutin diş hekimi kontrolüne gelinmelidir.

Tedavi garanti programımız için lütfen bize danışın.

 

Zirkonyum Diş Fiyatlarına Etki Eden Faktörler

Zirkonyum diş fiyatları diş tedavisi sektöründe önemli farklılıklar göstermektedir.  Fiyat oluşumunda kullanılan zirkonyum kalitesi ve tedavi kalitesi iki önemli unsurdur.  Farklı markalarda bir çok zirkon üreticisi vardır. Kullanılacak zirkon markasını öğrenip, sağlamlığı ve şeffaflığı konularında araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Piyasada sanayi için üretilmiş zirkonlar da kullanılabilmektedir, bu konuda dikkatli olmanız son derece önemlidir. Zirkonyum dis özellikle estetik diş görünümü nedeniyle tercih edilmektedir. Dolayısıyla diş hekimi ve diş teknisyeni becerisi, kullanılan ekipmanlar (örnek verecek olursak zirkon altyapı yapımında CadCam, diş şekillendirmelerinde lazer)  zirkonyum fiyatlarının belirlenmesinde önemli parametrelerdir. Tedavi öncesinde öncelikli olarak muayene olmanızı, yukarıda belirtilen tüm faktörleri  de değerlendirdikten sonra kararınızı vermenizi tavsiye ederiz.