implant_tedavisi

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi, dişleri aşındırmadan veya başka yapay bir madde ile kaplamadan,  dişlerin yüzeyine sürülen diş beyazlatma maddeleri aracılığı ile dişlerin yapısında oluşan sararmaların, diş koyuluklarının ve dişlerdeki lekelenmelerin  giderilmesidir. 

Avantajlar

Dişlerin beyazlatma diş hekiminizin gözetimi altında yapılmışsa ve beyazlatmanın kurallarına uyulmuşsa  son derece etkin ve güvenlidir.

Diş beyazlatma sonrasında dişler ve diş etleri sanıldığının aksine kayda değecek kadar  zarar görmez.

Dişlerin doğal yapısı korunarak rengi 3-4 ton açılmış olur.

Dişlerde herhangi bir aşındırılma işlemi yapılmaz, dişler her hangi bir maddeyle kaplanmamış olur

Uygulaması zor değildir

Estetik kaplamalara göre çok daha ekonomik bir yöntemdir.

Deazavantajlar

Herkeste aynı başarılı sonucu vermeyebilir.

Beyazlayan dişlerde zamanla bir miktar geri dönüş olur. Dişlerin aynı derecede kalıcı beyazlığının korunması mümkün değildir

İşlem sırasında dişlerde soğuk sıcak hassasiyetleri oluşabilir. Diş kamaşmaları yaşanabilir.


Diş Beyazlatma Ne Kadar Sürer

Evde beyazlatma: Beyazlatma yapılacak kişiye özel bir plak hazırlandıktan sonra, 5 gün ile 2 hafta arası değişmektedir

Klinikte beyazlatma: Diş hekimi tarafından 45 dk. ile 1,5 saatte tamamlanabilir. (Genelde tek seansta istenilen düzeye gelinmekle birlikte gözlemlenen beyazlama durumuna göre bü işlem 1-5 gün aralıklarla 4 seansı geçmemek kaydıyla tekrarlanabilir)

Tek diş beyazlatma: 1 ila 4 seans

Başarı Faktörleri

Diş beyazlatma öncesi kişinin çürük tedavilerinin yapılmış olması ve tartar temizliğinin tamamlanmış olması gerekir.

Diş beyazlatma sırasında kişinin dikkat etmesi gereken oldukça fazla şey vardır ve bunların tamamı diş hekimi tarafından hastaya detaylı ve net şekilde anlatılmaktadır.

Diş beyazlatma sonrası ilk bir kaç gün çok kritiktir. Bu dönemde dişler lekenlenmeye çok duyarlıdır. Dolayısıyla yeme ve içmede hekim tarafından belirtilen diyetlere özen gösterilmelidir. Renk bırakan yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğuna kaçınılmalı, yeme ve içmeden sonra mutlaka ağız çalkalanmalı ve dişler fırçalanmalıdır. 

İlk bir kaç gün kaçınılması gereken yiyecek ve içecekler: çay, kahve, kola ve benzeri meşrubatlar, portakal suyu, kırmızı şarap, bira, diğer renkli alkollü içecekler, soslar, havuç, bezelye, mısır, brokoli, yeşil fasülye, bürüksel lahanası, mantar, marul, kırmızı pancar, çilek, böğürtlen, sigara, vb.

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Ev tipi diş beyazlatma : diş hekiminin direktifleri doğrultusunda kişinin evde kendi başına uygulayabileceği yöntemdir. Klinikte kişinin ağzına özel bir plak üretilir ve kullanılacak beyazlatma tüpleri verilir. Kişi hekimin direktifleri doğrultusunda beyazlatma işlemlerini evde gerçekleştirir.

Klinikte yapılan diş beyazlatma: Beyazlatma işleminin bir ya da birden fazla seansda hekim tarafından klinikte uygulanmasıdır. Diş taşı oluşumu varsa beyazlatma işleminden önce detertraj işleminin uygulanması gereklidir.

Kombine yöntem: Ev tipi ve klinik yöntemlerinin birlikte kullanılmasıdır. Araştırmalara göre iki sistemin birlikte ve etkin uygulanması ile  istenilen beyazlık tonunun elde edilebilme oranı ve beyazlık süresi uzatılabilmektedir.

Tek diş beyazlatma : Kişinin ağzında kanal tedavisi gördüğü için renkleşmiş ve diğer dişlere oranla bariz renk faklılığı oluşmuş dişlere uygulanır.

Lazerle beyazlatma : Sanıldığının aksine, lazer ışık kaynağı ile tek başına diş beyazlatmak diye bir şey yoktur. Bazı diş beyazlatma kimyasalları çeşitli dalga boyundaki ışık kaynağından o ışığı aldıklarında aktiflenecek şekilde imal edilirler. Bunların bir kısmı ultraviyole(UV) ışık kaynağındaki ışığın dalga boyuyla aktiflenir, bir kısmı LED kaynaklı bir ışığın dalga boyu ile aktiflenir, bir kısmı da laser ışık kaynağından gelen uygun dalga boyundaki ışıkla aktiflenir.

Uygulama Alanları

Dişlerin genel formundan memnun olup renk tonundan memnun olunmadığı durumlarda başvurulur. Çok ileri derecedeki renklenmelerde örneğin antibiyotik kullanımına bağlı ileri derecedeki renklenmelerde sonuç alınamayabilir.

Uygulama

Ev tipi beyazlatma (Home Bleaching):

  • Diş beyazlatma işlemine başlamadan, klinikte diş hekimi tarafından tartar temizliği (detartraj) ve mekanik leke temizliğinin yapılması
  • Aynı seansta ağızdan ölçü alınarak kişiye özel beyazlatma plaklarının hazırlanması
  • Beyazlatma jellerinin kişiye özel hazırlanmış beyazlatma plaklarının içine sürülerek ağıza yerleştirmesi ve günde 2-4 saat boyunca uygulaması

Klinikte yapılan beyazlatma:

  • Diş yüzeyindeki lekelerin bir fırça aracılığı ile uzaklaştırılması
  • Beyazlatma maddesini uygulamadan önce diş etlerini bu maddeden koruyacak diş eti koruyucusunun, dişlerin bitim yerlerinden başlanarak muntazam ve düzgün bir şekilde diş etlerine uygulanması
  • Beyazlatılacak dişlerin üzerine beyazlatma maddesi uygulanarak işlemin gerçekleştirilmesi

Beyazlatma işleminin sonucu hemen aynı seansın sonunda gözlenir ve dişleri korumak için diş yüzeylerini birkaç saatliğine koruyacak ince flor jeli uygulanır.

Tek Diş Beyazlatma:

  • Renkleşmiş kanal tedavili diş veya dişlerin eski dolgularını açıp, o dişin/dişlerin içine beyazlatma maddesinin yerleştirilmesi ve üstününün geçici bir dolgu ile kapatılması
  • Uygulama sonrası hastaya 3-5 gün sonrasına tekrar randevu verilmesi ve dişteki beyazlama durumunun gözlenmesi
  • İlk uygulama sonrası dişteki beyazlama yeterli görünmezse dişin içindeki beyazlatma  maddesinin çıkarılıp yenisinin  uygulanması ( Bu işlem maksimum 4 seans olacak şekilde yeterli beyazlığa ulaşıncaya kadar tekrar edilir.)
  • Yeterli beyazlığa ulaşıldığında  dişin  kalıcı dolgusunun yapılması ve tedavi tamamlanması

Diş Beyaztlatma Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş beyazlarma işlemi ardından bir çok hastada farklı düzeylerde hassasiyet görülür. Bu hassasiyetler geçicidir ve süreç içinde azalarak ortadan kalkar.

Diş beyazlatma işleminden sonra bir kaç gün aşırı soğuk ve aşırı sıcak yiyeceklerin yenmemesi, içeceklerin içilmemesi tavsiye edilir. Hekim harhangi bir beslenme programı (diyet) veriyorsa buna uyulmalıdır. Özellikle renk verici gıdaların tüketiminden en azından iki üç gün, idealde bir hafta kaçınmalıdır.

Renk sebebiyle sakıncılı olan gıdalara örnekler, kolay, çay, kahve, kırmızı şarap, renkli meyveler, hardal ve ketçap, renkli et sosları, kırmızı etle yapılan yemekler, kakaolu ve çikolatalı tatlılar,  sigara. Ayrıca asitli gıdaların yenmesi  (örneğin portakal, sirke, mandalina) hassasiyeti arttırabilir.

Renk sebebiyle önerilen gıdalara örnekler, süt, su, doğal maden suyu, soda, muz, kabuksuz elma ya da armut, beyaz ekmek, yoğurt, beyaz peynir, pirinç, makarna, patates, tavuk, balık, yumurta, sütlü tatlılar.  Sakız çiğnenebilir.

Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma fiyatları, klinik, ev tipi, kombine ve lazerle olmak üzere ayrı fiyatlandırılabilmektedir. Diş beyazlatma fiyatlarını araştırırken her birin tedavi ücretlerinin yanı sıra kullanılan markaların da araştırmasını yapmanızı tavsiye ederiz. Diş beyazlatma fiyatlarında etken olan unsurlardan biri beyazlatma aşamasında kullanılan tüp miktarıdır. Ayrıca ev tipi beyazlatmalarda evde kullanım için size özel hazırlanan plak, ev tipi beyazlatma fiyatına dahil edilmektektedir. Kinik tipi beyazlatmayı yeterince uzun ömürlü olmadıkları için tek başına kullanım yerine ev tipi beyazlatma ile kombine kullanımı daha efektif sonuçlar verebilmektedir. . Dis beyazlatma fiyatlarimiz hakkında bilgi almak için bizi arayabilir ya da bilgi talep formunu doldurabilirsiniz.