FARKLI BİR ÜLKEDE TEDAVİ ÖNCESİNDE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Diş Tedavisi Fiyat Araştırması?

Diş Tedavisi Süresi?

Diş Tedavisi Başarısı ve Garanti?

Diş Tedavisi ve Tatil?

 Riskler?

E

İstanbulda Dis Tedavisi

Istanbulda Dis Implant Fiyatlari Araştırma

Istanbulda dis implant fiyatlari Avrupa ülkelerine göre çok daha uygun fiyatlarda olmakla birlikte Istanbuldaki dis kliniklerinde farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Istanbulda Dis implant fiyatlarindaki farklılıkların temel nedenleri,

  • Marka: Istanbuldaki implant merkezlerinin kullandıkları implant markaları birbirinden farklılıklar göstermektedir. Turkiyede yaklaşık 150 farklı markada tedavi yapılmaktadır. Tedavi fiyatı araştırması yaparken mutlaka implant markasının ne olduğunu ve kalitesini göz önünde bulundurun. En pahalı marka sizin için en uygun çözüm olmayacağı gibi en ucuz markada sizin için en sağlıklı çözüm olmayabilir.
  • Deneyim ve beceri: En pahalı ve en iyi implant kullanıldığında dahi yanlış ya da eksik bir tedavi sonucunda başarısız sonuçla karşılaşılacaktır. İmplant fiyatının içerisinde implantın yanısıra vidanın yerleştirildiği cerrahi işlem de yer almaktadır. Bu alanda beceri düzeyi yüksek ve deneyimli bir hekim ile yeterli deneyime sahip olmayan hekim cerrahi ücretleri arasında doğal olarak bir fark olmaktadır. Dis Implant fiyatını karşılaştırırken hekim beceri ve deneyimini de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Uzun vadeli hizmet açısından sadece implantı yapacak hekimin değil bu alanda kliniğin de beceri ve deneyim düzeyi son derece önemlidir.
  • Kullanılan ekipman ve teknolojiler: İmplant cerrahisinde fibrin, lazer, vb. bir çok teknoloji başarı oranını arttırmak doğrultusunda kullanılabilmektedir. Ayrıca cerrahi aşamada kullanılan ekipmanların ve kemik tozu gibi kullanılan malzemeleri kalitesi son derece önemlidir. Daha yüksek teknoloji ve daha kaliteli malzemeler başarı oranını arttırabilirken maliyetlere de etki edebilmektedir. İstanbulda dis kliniklerini araştırırken mutlaka bu faktörü göz önünde bulundurun.
  • Protez (kaplama dişler) kalitesi: Tedavi öncesinde protez araştırması implant araştırması kadar yapılmamaktadır. Sizin günlük hayatta güler, yemek yerken ve konuşurken kullanacağınız bölüm protezlerdir. Dolayısıyla implantların üzerine yapılacak sabit ya da hareketli dişlerin kalitesi, estetiği ve sağlamlığı en az implantlar kadar önemlidir. Protezlerin altyapısı ve porseleninin kalitesi, nikelsiz olması son derece önemlidir. Protezinizi yapacak diş hekiminin becerisi protezin sağlamlığı kadar estetik görünüşü açısından da öneli bir belirleyendir. Deneyimli ve estetik yönü kuvvetli hekimlerle diğer hekimler arasında maliyet açısından bir fark vardır.
  • Teknisyen kalitesi: Ağzınızdaki tüm tedaviyi diş hekimleri yapmakla birlikte ağzınıza takılacak olan dişleri ve bu dişlerin altyapısını teknisyenler üretmektedir. Deneyimli ve estetik yönü güçlü teknisyenler doğal olarak diğer teknisyenlere göre daha pahalıdır. Kaplama dişlerin maliyetinde en önemli faktörlerden birisi de teknisyen maliyetidir. En iyi hekimler bile estetik yönü kuvvetli olmayan ve kaliteli malzeme kullanmayan teknisyenler ile başarılı sonuçlar çıkartamamaktadır.
  • Şeffaf fiyatlandırma: İmplant tedavisi sadece implant fiyatından ibaret değildir. İmplant fiyatları belirtilirken buna implant üstü kaplama fiyatı dahil değildir. Bunun nedeni implant üzerine yapılacak olan kaplamanın fiyatının türüne göre değişmesidir. Örneğin implant üstü metal altyapılı porselen kaplama fiyatı ile implant üstü zirkonyum altyapılı porselen fiyatı aynı değildir. Bir klinikte implant fiyatı daha düşükken diğer bir klinikte implant üstü protez fiyatı daha düşük olabilir. İmplant fiyatlarını değerlendirirken mutlaka bunu da gözetin. Ayrıca implant tedavisi sırasında uygulanabilecek sinus lifting, kemik güçlendirme, vb. cerrahi işlemlerin fiyatları da büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Salt reklamlardaki tekil fiyatlara göre kararınızı vermeyin.

Sonuç: Salt implant markası ve implant fiyatına göre karar vermek sizi hatalı bir karara yöneltebilir.

Tedavimin kapsamı ve fiyattan nasıl emin olabilirim?

İstanbul’a tedavi için gelmeden tedavinizin kapsamı, süresi ve tutarı hakkında büyük ölçüde bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bulunduğunuz ülkede röntgeninizi çektirerek eposta ya da whatsapp ile bize iletmenizdir. Estetik bir tedavi istiyorsanız gülerken dişlerinizi gösteren farklı açılarda çekilmiş fotoğrafları bize iletebilirsiniz.

Röntgenler ve fotoğraflar üzerinden tüm tedavi planı netleşmeyebilir. Örneğin kaplamalarınızın altında yer alan dişlerin bir bölümüne kanal tedavisi uygulanması gerekebilir. Ancak bu durumda bile tedavi kapsamı ve tutarınızın en azından 90%lık bölümü hakkında bir fikre sahip olabilirsiniz. Bu sayede İstanbul’a diş tedavisi için geldiğinizde farklı sürprizlerle karşılaşmazsınız.

İmplant tedavisi ihtiyacınız varsa implantın yanı sıra kemik güçlendirme, sinüs lifting ve farklı cerrahi işlemlere ihtiyacınız olup olmadığını ve bu işlemlerin fiyatlarını mutlaka sorun.

İmplantın üstü kaplamaların fiyatları, standart kaplama fiyatlarından farklı olabilir. Kaplama fiyatı sorarken implant üstü kaplama fiyatlarını da sorun. Kaplamalar özelliklerine göre farklılık göstermektedir, dolayısıyla kaplama tipine göre de fiyatlandırmayı sormayı ihmal etmeyin. (örneğin, metal altyapılı porselen kaplama, nikelsiz metal altyapılı porselen kaplama, lazer sinterli metal altyapılı porselen kaplama, zirkonyum altyapılı porselen kaplama, vb.)

İstanbul Dis Kliniklerinde En Kısa Sürede Tedavi?

Teknolojik kolaylıklarla bir çok tedavi eskiye göre daha kısa sürelerde yapılabilmektedir. Ancak en kısa sure sizin için en ideal sure anlamına gelmeyebilir. Sınırlı izin günlerinizi tedavi için ayırıyorsunuz ve en kısa sürede tedavi olmayı istemek en doğal hakkınız. Fakat gereğinden fazla kısaltılmış tedavi süreleri sizin için uzun vadede problemlere yol açabilir.

Hekimin başarılı bir tedavi için tedavi süresince uygulaması gereken protokoller mevcuttur. Bu protokollerin bir kaçının atlanması ya da kısaltılması tedavinin kısa ve uzun vadede başarı riskini düşürebilir. Ayrıca teknisyen aşamasında hızlı bir şekilde hazırlanacak özensiz işler size hayal kırıklığına uğratabilir. Dolayısıyla tedavi süresini gereğinden fazla kısaltmak çıkabilecek başarısız sonuçlar sonrası tedavi sürenizi çok daha fazla uzatabilir.

Tedavi protokollerine harfiyen uyulduğu durumlarda bile az da olsa bazı aksaklıklar çıkabilmektedir. Bu tür aksaklıkların yaşanmadığı yer bilmiyoruz. Dolayısıyla kalış sürenize bir ya da iki gün fazladan eklemeniz sizi tedavinin başarısı açısından çok daha güvenli kılacaktır.

Istanbul Dis Hastanelerinde 100% Tedavi başarısı?

Sağlık alanında en ufak bir tedavide dahi 100% tedavi başarısı mümkün değildir. Bu konuda sınırsız hasta memnuniyeti ya da 100% tedavi başarısı var demek reklam hilesinden öteye geçmez. İmplant alanında çok ileri olan ve son derece tecrübeli hekimleri olan kliniklerde dahi implant başarı oranı 98%ler civarındadır. Hastanın implant cerrahisi sonrası belirtilenlere uymadığı ve ağız hijyenine dikkat etmediği durumlarda bu oran biraz daha düşüktür.

Ömür boyu / X yıl, sınırsız ya da geniş kapsamlı garanti?

 Kulağa hoş gelmekle birlikte hiç bir alanda olmadığı gibi diş sağlığı alanında da bu kapsamda bir garanti yoktur. Bizimde destek verdiğimiz bazı implant markalarının ömür boyu garantileri olmakla birlikte bu sadece implantın kendisini içermekte ve implantın yerleştirildiği hiç bir cerrahi işlemi içermemektedir.

Biz dahil garanti veren kliniklerde garantinin kapsamını ve koşullarını sorgulamalısınız. Bir çok klinik sözel olarak garanti vermekle birlikte yazılı bir doküman ve kapsamı sunmayabilmektedir. Yazılı olmayan garanti size güvence altında tutamayabilir. Garanti koşullarımıza ana sayfada ilgili bölümden ulaşabilirsiniz.

Tedavi Olurken Tatil de yapabilir miyim?

Birçok hastamız implant yerleştirildikten sonra verilen ağrı kesicileri kullanarak ağrısız bir şekilde bu süreci atlatmaktadır. Dolayısıyla hem implant hem protez tedavilerinde İstanbul’un keyfini de çıkartabilirsiniz . Bu konuda size verebileceğimiz bir kaç ipucu,

Özellikle protez aşamasında gezi planlarınızı esnek olarak yapın. Protez aşamasında tedavinizin gidişatına göre bazı randevu saatleriniz ve günleriniz değişebilir. Estetik talepleriniz nedeniyle ek prova ihtiyacı doğabilir.

İstanbul içerisinde ulaşımda çok uzun zamanlar geçebilmektedir. Uzak iki mekan arasında hafta içi yoğun saatlerde bir kaç saat, toplamda 3,4 saat harcanabilmektedir. Klinik ve otel seçiminde kalacağınız mekan ve gezeceğiniz, ziyaret edeceğiniz mekanların birbirine yakın olmasına, kliniğin ve otelinizin metro, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına yakın olmasına dikkat edin. Aksi durumda tedaviye ayırdığınız sure kadar uzun bir süreyi trafikte harcamak durumda kalabilirsiniz.

Yurtdışında tedavinin riskleri ?

 Başarısız tedavi: Yurtdışında tedavinin en büyük riski tedavinin başarılı olmaması durumunda yeniden tedavi olduğunuz ülkeye gitmek zorunda kalmanız ya da kalış sürenizi uzatmanızdır. Deneyimli ellerde bir tedavi, kaliteli malzemeler ve ileri teknoloji ile bu risk oldukça düşmektedir. Seçiminizi dikkatli yapmalısınız.

Özellikle implant tedavisinde en büyük risk, implant cerrahisi sonrası bekleme döneminde hastanın hekimin talimatlarına yeterince uymamasıdır.

Tedavi süresinin uzaması:

 Diş tedavisinde her aşamanın 100% başarı ile sonuçlanması gibi bir durum söz konusu değildir. Deneyimli ve ileri teknolojiye sahip bir klinikte bu oranlar düşüktür ancak bu düşük oran size rastlayabilir. İstanbulda diş tedavisinde bu riski düşürmek adına doğru seçiminizin yanı sıra kalışınıza bir ya da iki gün fazladan eklemek sizi güvenli kılacaktır.

Estetik hayal kırıklığı: Estetik alanında en büyük risk ise beklediğiniz estetik dişlere kavuşamamaktır. Hekimin deneyim ve becerisinin yanı sıra en önemli faktör hasta ile hekim arasındaki sağlıklı ve somut iletişimdir. Tedavi öncesinde hekim ile somut örnekler dahilinde (fotoğraflar, maketler) beklentilerinizi paylaştığınız ve yine somut bir örnek dahilinde karşılıklı anlaştığınız taktirde bu risk minimize olacaktır.

İstanbul diş kliniklerinde tedavi sonrası destek: Genel ortamlardan duyduğumuz başka bir risk ise tedavi sonrası yeterli desteğin alınamaması ve oluşan sorunlarla yeterince ilgilenilmemesidir. En önemli unsur hekim/klinik ve hasta arasındaki güven ve iyi bir iletişim olmakla birlikte bu yeterli değildir. Garanti programı, hastanın haklarını ve kliniğin haklarını net bir şekilde tanımlamış şekilde olmalıdır. Genel geçer, yorumlamaya açık garanti programları haklı olduğunuzda dahi sizin aleyhinize yorumlanabilir.

Yaşadığınız ülkedeki üye olduğunuz sigortanın, sandığın, İstanbul’da diş tedavi ücretlerinizi karşılaması?

 Avrupa ülkelerindeki sigorta sandıklarının önemli bir kısmı diş implant ve estetik diş tedavisini karşılamamaktadır. Farklı bir ülkede yapılan diş tedavisinin karşılanması durumu sigorta kurumundan sigorta kurumuna değişmektedir. Bazı sigorta kurumları her hangi bir ön onay olmaksızın farklı bir ülkede diş tedavisi sonucunda hazırlanmış diş tedavi proformasını kabul ederken bazı sandıklar tedavi öncesinde onayı zorunlu tutmaktadır. Bu noktada size tavsiyemiz her şeyden önce sandığınızla görüşüp bilgi almanızdır. Öncesinde gerekli onaylar ve prosedürler konusunda bizi bilgilendirdiğiniz taktirde sandığınızın belirlediği şekilde gerekli dokümanları hazırlayabiliriz.

SGK kapsamında İstanbul’daki devlet hastanelerinde ücretsiz olarak diş tedavisi imkanı?

 Türkiye SGK programı kapsamında sigortalıysanız tedavinizi devletin İstanbul’daki diş hastanelerinde ve merkezlerinde ücretsiz yaptırabilirsiniz. Ancak bu diş hastanelerinde diş implant tedavisi ve estetik diş tedavisi verilmemektedir.

İstanbul Fakülte Diş Hastanelerinde diş implant tedavisi ücretli olarak yapılmaktadır. Hasta, implant ücretini, cerrahi işlem ücretini ve diş kaplama ücretlerini ödemek durumundadır.

Türkiye’de özel diş sağlığı poliklinikleri, dişçi muayeneleri ve özel diş hastanelerinin SGK ile bir anlaşması bulunmamaktadır.

İstanbul dis klinikleri ya da hekimlerden şikayetçi olduğum durumda ne yapmalıyım?

 Tavsiyemiz her şeyden önce sorunu klinik ve hekiminizle çözmenizdir. Çözemediğiniz durumda haklılığınızın araştırılması için İstanbul Diş Hekimleri Odası’na şikayette bulunabilirsiniz. Orada atanacak hakem heyeti şikayetinizi inceleyerek bir sonuca varacaktır.