Kaybedilen dişlerin yerine tedavi amacıyla yerleştirilen, bir süre sonra kemik dokusuyla kaynaşan, doğal bir diş gibi iş görebilen, uygun maddeden yapılmış diş köklerine implant diyoruz. Dental  implantlar diğer köprü ve protezlere göre çok daha iyi çiğneme fonksiyonu sağladığı gibi estetik ve dayanıklılık bakımından da oldukça üstündürler. Günümüzde, diş kayıplarının olduğu ağızların çoğunda dental implantlar tedavisi diğer tedavi alternatiflerine göre en üst basamağa çıkmış ve ilk tercih ettiğimiz tedavi alternatifi olmuşlardır.

Diş implant tedavisi

Dünyada üretilen ve kullanılan ürünlerin tamamına yakını titanyumdan elde edilmektedir. Titanyumdan elde edilen vidalı dişler 30 yılı aşkındır kullanılmakta ve uzun vadeli sonuçları da başarılı bulunmaktadır. Ancak son yıllarda başta zirkonyum olmak üzere başka maddelerden de implant üretimi söz konusudur. Zirkonyumdan elde edilen implant birkaç yıldır başarıyla uygulanmaktadır. Ancak zirkonyumdan elde edilen vidalı dişlerin uzun erimli sonuçlarının ne olduğuna dair yeterli zaman geçmemiştir.
Günümüzde kullanılan markaların tamamı kemik içi yapay dişlerdir. Yerleştirilen yapay dişlerin çapları ve uzunluğu,  çene ve kemik yapısı ve durumuna, cerrahi işlem uygulanacak alanın genişliğine göre değişmektedir. Çene kemiği titanyum postu kabul eder ve osseointegration (kemik dokusu ve diş implant uyumu) sağlanır. Osseointegration ile çevredeki kemik dokusu diş implant ı ile kaynaşır. Bu kaynaşma süreci çene kemiğinin durumuna göre genelde 2 ila 4 ayda sonuçlanır. Bu işlemden sonra üç ay gibi kısa bir sürede tamamen çene kemiğine tutunur. Vidalı diş çene kemiğine tutunması  sonrası yapay kök  üzerine yapılacak protez dişleri taşımaya hazır bir konuma gelir. vidalı diş tek bir diş için kullanıldıkları gibi yapılan köprüleri destekleyici dişler olarak da kullanılırlar.

 Diş implantları

Diş implant (aynı zamanda kemik içi implant veya vidalı diş olarak da adlandırılabilir), çene kemiğine yerleştirilen implantın üst parçası olan abutment’dan meydana gelir. Diş implantları dişin  değil diş kökünün alternatifidir. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar ile yapılacak protez dişler arasındaki bağlantı abutment denilen ara parça ile sağlanır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan diş implantları titanyumdan üretilmektedir. Dişlerin konumuna ve kemik kalitesine göre farklı çap ve ebatlarda implantlar kullanılmaktadır. Genel olarak üç tip implant bulunmaktadır. Kök formu implantlar; en yaygın kullanılan, çene kemiğine yerleştirilen ve diş kökünü taklit eden ürünlerdir. Zygomatic implantlar; yeterli çene kemiği  olmadığı durumlarda maksiller sinüsü geçerek yanak kemiğe kadar uzanan implantlardır. Mini implantlar;  protezin tututundurulması veya ortodontik tedavi için kullanılan tek parça düşük çaplı implantlardır.

İmplant yerleştirildikten sonra, kemiğe yakın bir bağ oluşarak biyolojik bir süreç sonunda kemikle kaynaşma sağlanır. Farklı açılarla planlama aşamasında belirlenen bölgelere yerleştirilir. Hangi bölgelere ve hangi şekillerde yerleştirileceği Tedavi başarısı kadar implantın üzerine yapılacak protezin uyumluluğu ve estetiği açısında da önemlidir.  Yeterli kemik kalitesinin olmadığı durumlarda tedavi öncesi greft ve membran uygulamaları ile söz konusu bölgedeki kemik kalitesi arttırılır. Kaynaşma sonrasında implantın üst parçası yerleştirilerek implant üstü protez (ağzınızda görünecek ve çiğneme fonksiyonunu sağlayacak dişler) yapılır. İmplantlar sabit protezler için uygulanabildiği gibi yeterli sayıda implantın gerekli bölgelere yerleştirilemeyeceği durumlarda hareketli protezler (damak) için de uygulanabilmektedir. İmplantla desteklenmiş hareketli protezler stadandart hareketli protezlere göre çok daha fonksiyonel ve sağlam olabilmektedir.

Doğru bir tedavi sonrası, ağız ve diş bakımının iyi yapıldığı ağızda implant ömür boyu sorunsuz bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirebilir. İmplant üstü protezlerde yaşanabilecek sorunlar, protezlerin tamiri ya da değişimi ile giderilebilir. İmplant kaybı tedavi bölgesinde oluşacak enfeksiyonlar, diş eti hastalıkları, vb. nedeniyle yaşanabilir. Enfeksiyon ya da hastalık tedavi edilip implant kurtarılamadığı durumda implantın yerinde çıkartılması ve yeterli kemik kalitesinin olduğu durumlarda söz konusu bölgeye yeniden implant yapılması gerekebilir.