implant-cerrahi-komplikasyon

implant cerrahi sonrası komplikasyonlar

implant Cerrahi Sonrası Komplikasyonlar

Başarılı implant uygulamalarında oluşan genel komplikasyonlar, ağrı, şişlik, kızarıklık, morarma, sızı gibi belirtilerdir.

Komplikasyonlar genelde kısa sürelidir, çok şiddetli değildir, gerekli önlemlerle (soğuk kompres uygulaması, antibiyotik profilaksisi, antienflamatuar kullanımı, agız gargarası kullanımı vs.) kısa sürede azalıp geçer.

Bazı durumlarda diş hekimi bariz bir hata yapmamasına rağmen, ve de  ilk primer iyileşme olmasına rağmen enfeksiyon oluşabilir ve implant kaybı yaşanabilir. Böyle bir komplikasyon fark edilmeyen bir sterilite problemi kaynaklı veya hastanın diş hekiminin tavsiyelerine uymaması sonucu gelişebilir.

İmplant uygulamasında diş hekimi bazı kriterlere dikkat etmeyip bariz hata yaparsa çok daha ciddi ve ağır komplikasyonlar oluşabilir. (bkz. İmplanta bağlı ciddi komplikasyonlar var mıdır? Varsa bunlar nedir?)

İmplant ın doğrudan kendisinden kaynaklı ciddi bir komplikasyonu yoktur. İmplant ile ilgili ciddi komplikasyonlar uygulama hataları ile oluşan komplikasyonlardır.

Önemli implant komplikasyonları:

Geniş sinüs perforasyonu, sinüse implant kaçırılması, ve bunlara bağlı sinüs iltihaplanması.

Mandibüler sinir perforasyonu, mandibüler sinir yırtılması, mandibüler sinir alanına implant yerleştirilmesi ve bunlara bağlı dudakta kalıcı hissizlik.

Yanlış açıyla implant yerleştirmesine bağlı komşu diş kökünde geniş perforasyon ve buna bağlı dişin çekilmek zorunda kalınması.

Yeterli soğutma yapılmamasına bağlı çene kemiğinde oluşan genis yanık ve nekroz alanların oluşması, osteomiyelite kadar varan komplikasyonun oluşması.

Hatalı implant uygulamalarına bağlı iltihaplanmalar ve bunun sonucunda dikey ve yatay kemik kayıpları, yumuşak doku kayıpları. Doku kayıplarının olduğu bölgede oluşan çökmeler vs.

Bu tür ciddi komplikasyonlar çok bariz cerrahi uygulama hatalarından kaynaklanmaktadır.

Çok kere söylediğimiz gibi implant uygulaması bir yönüyle çok kolay ve basit bir cerrahi uygulamadır ancak bir yönüyle de çok ciddi ve hassas bir iştir. Yeterli bilgi birikim ve tecrübe olmadan girişilen cerrahi işlemler ağır ve ciddi komplikasyonlarla sonuçlanabilir. Bu ağır komplikasyonların telafisi de çoğu kere çok zordur veya istenildiği düzeyde olmamaktadır. Örneğin dikey kemik kayıpları ve buna bağlı gelişen yumuşak doku kayıplarının telafisi yok denecek kadar azdır.

İmplantlar diş eti hastalıklarına yol açar mı? 

İmplantlar diş etini rahatsız etmezler, vidalı dişler yüzde yüz biyolojik uyumludurlar diş eti üzerinde herhangi bir ters etkileri yoktur. İmplant bölgesinde görülen diş eti rahatsızlıklarının sebebi başkadır, (implant ve vidalı diş üstü protez-diş eti uyumunun implant prosedürüne uygun yapılmaması, yeterli ağız bakımının olmaması en temel iki sebeptir)

İmplant ağrı yapar mı? 

Sağlıklı bir implant çiğneme sırasında kesinlikle ağrı hissi oluşturmaz, implantın olduğu yerde çiğneme sırasında ağrı hissediliyorsa, bu alanda doku bütünlüğü  bozulmuş demektir. Yani vidalı dişin içinde bulunduğu kemik yüzeyinde veya diş eti dokusunda bir enfeksiyon/iltihaplanma varlığı söz konusudur.

Nadiren de olsa protezi iyi dizayn edilmemiş inplantlar da çiğneme sırasında ağrı hissi oluşturabilirler, bu durum protezin yeniden düzenlenmesiyle giderilir.