İmplant kırılma Riski

implant kırılması olasılığı çok çok düşüktür, çünkü implant titanyumdan yapılmış çok dayanıklı ve rijit maddelerdir. Titanyum doğada bulunan en sağlam ve dayanıklı maddelerden biridir. Nadiren de olsa ilerleyen yıllarda, vidalı diş ile abutmenti (protez yapılmasını sağlayan, implant üstüne vidayla kenetlenen aşındırılmış diş formundaki madde) birleştiren vidada kırılmalar gözlemlenmiştir. Ancak bu tür kırılmalar vidalı diş ve protez prosedürüne yeterince uyulmamasından ötürüdür. Bu tür durumlarda tedavi bölgesinde bir sorun yoksa abutment değiştirilerek sorun kolayca çözülebilir.

implant kırılma riski

implant kırılma riski

İmplant tedaivisinden kısa bir süre sonra hastaların bir bölümü dişim kırıldı şeklinde kliniğe başvurmaktadır. Bu durumda büyük çoğunlukla karşılaşılan implantın kırılması değil diş eti şekillendiricisinin çıkması ya da yerinden oynamasıdır. Tedavi sonrasında protez tedavisine hazırlık olarak diş eti şekillendiricileri takılabilmektedir. Bu şekillendiricilerin çıkması, oynamasının implantın ve dolayısıyla hastanın sağlığı açısından herhangi bir riski bulunmamaktadır.

İmplant üstüne yapılan protezler genel olarak metal altyapılı ya da zirkonyum altyapılı olmaktadır. Sorunlu tedavi, hasta kaynaklı ya da malzeme kaynaklı metal altyapı ya da zirkonyum altyapının çatlaması ya da kırılması implant kırılması anlamına gelmemektedir. Bu alt yapı ile vidalı diş arası bağlayıcı olan abutment bulunmakta ve alt yapının yenilenmesi implanttan bağımsız bir şekilde yapılmaktadır. Metal ya da zirkonyum alt yapı üzerine yapılan porselen dişlerin  çatlaması ya da kırılması yine implant kırılması ile karıştırılmamalıdır. Porselenin tamiri ya da porselen ile altyapının yeniden yapımı ile bu sorun çözülecektir.

Doğru planlama ve doğru tedavi ile kaliteli implant ve malzemeler kullanıldığı taktirde vidalı diş tedavisi günümüzde ağız ve diş sağlığı açısından en uygun alternatiflerden birini oluşturmakdır.