Tedaviniz öncesi, implant diş fiyatlarına etki eden faktörler ve tedavi öncesi dikkat edilmesi gerekenler yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İmplant Diş Fiyatlarına Etki Eden Faktörler

İmplant markası ve fiyatları

İmplant diş fiyatları markadan markaya büyük farklılıklar göstermektedir. Günümüzde bir çok implant markası başarılı bir planlama ve tedavi sonrası başarılı sonuçlar verebilmektedir. İmplant teknik özelliklerini araştırmak, yüzlerce implant markası göz önünde bulundurulduğunda sizin için çok teknik ve yorucu bir yol olabilir. Uzun zamandır uygulanan ve başarılı sonuç veren markaları belirlemek ve gerekli bilgileri muayene sırasında hekiminizden almak, size uygun alternatifleri bu aşamada tartışmak daha pratik bir çözüm olacaktır. İmplantın satın alınan ve kullanılan bir eşya olmadığını, tedavinin bir parçası olduğunu unutmayın.

İmplant diş fiyatları, implantın sahip olduğu teknolojilk özelliklere göre farklılaşabilmektedir. Örneğin SLA Active, Bone level, vb. Ayrıca yine üretildiği ülkenin fiyatlara etki edebildiğini söyleyebiliriz. Örneğin İsviçre implant diş fiyatları veya Alman implant diş fiyatları, yerli implant diş fiyatlarından ya da İsrail implant fiyatlarından daha yüksektir. İmplant markaları fiyatlarında başka bir belirleyen de implant markasının ne kadar köklü ve tanınmış olduğudur. Nobel, Straumman, Astra gibi dünyada tanınmış ve köklü implant markalarını örmek alırsak Nobel implant fiyatları, Straumman implant fiyatları ve Astra implant diş fiyatları diğer bir çok implant markasından daha yüksektir.

Daha fazla bilgi almak için  desteklediğimiz implant markaları ve hangi implant markası yazılarını okuyabilirsiniz.

Tedavi yöntemleri

Tedavinizde tek maliyet kalemi implant diş fiyatları ve implat üstü protezler olmayabilir.  Kemiklerinizin yeterli kalınlıkta ve kalitede olmaması durumunda kemik güçlendirmesi gerekecektir. Kemik güçlendirmesi için kullanılacak greft, membran miktarı ve uygulama işlemi ekstra maliyet oluşturabilir. İmplant yapılacak yüzeydeki çene kemiğinin çok yetersiz olduğu durumlarda blok kemik transferi de gerekli olabilmektedir. Üst çene arka bölgelerde önemli sinüs sarkmaları olduğu ve bu bölümlerde implant yapılması gerektiği durumda cerrahi sinüs kaldırma işlemi yapılması gerekebilir.

Uygulanacak cerrahi tedavi yöntemleri (açık cerrahi/kapalı cerrahi, erken yükleme, all on four vb.) implant tedavi fiyatına etki eden diğer önemli unsurlardır. Detay için implant tedavisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Belirtilen maliyet kalemlerinden hangilerinin ne kadar maliyetle sizin için geçerli  olacağı ancak röntgeninizin incelenmesi ve muayene ile belirlenebilir.

İmplant üstü protez seçimi (kaplamalar)

İmplantlarınızın üzerine yapılacak kaplama ve köprüler asıl dişlerinizi oluşturacaktır. İmplantı bu dişlerin kökleri olarak düşünebilirsiniz. Genelde implant fiyatları ve üzerilerine yapılacak implant üstü protez fiyatları farklı kalemler olarak söylenmektedir. İmplant üstü protezler normal protezlere göre biraz daha pahallı olabilmektedir. Bunun temel nedeni implant üzerine yapılacak farklı protez türlerinin olmasıdır. Yaygın olarak kullanılanlar, metal altyapılı porselen kaplama, lazer sinterli metal altyapılı porselen kaplama, zirkonyum altyapılı porselen kaplama ve empres tam seramik kaplamalardır. Bu tedaviler hakkında detaylı bilgi için tedaviler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Geçici kaplama: Kemikle kaynaşma için beklenen süre döneminde, özellikle ön bölge dişsizlikleri ta da total dişsizlikler için  hastanın estetik kaygıları nedeniyle geçici kaplama dişler yapılabilmektedir. 

Destekleyici teknoloji ve teknikler

Tedavi başarısını arttıran farklı tekniklerin ve donanımların uygulanması implant diş fiyatlarını belirleyen faktörlerden biridir. Kişiye özel abutment (implant üst parçası), lazer destekli tedavi, fibrin teknolojisinden yararlanılıyor olması, erken yükleme implant, vb. bir çok alan bu başlık çerçevesinde değerlendirilebilir. Lazer tedavide tek başına önemli bir faktör olmadığı için lazerli implant diş fiyatları şeklinde bir fiyat kategorisi yoktur. Kişiye özel implantlar hakkında detaylı bilgi almak için kişiye özel implant sayfamızı ziyaret edebilir, lazer ve fibrin teknolojilerine ilişkin lazer destekli tedavi sayfamızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Hekim deneyim ve becerisi / Klinik donanımı

Hekimin deneyim ve becerisi, kliniğin donanımı, tedavi başarısında son derece önemlidir. İmplant tedavisi başarısında en önemli faktör, doğru planlama ve başarılı bir tedavidir. İnternet üzerinden klinik ve hekimlere ilişkin genel bilgiler bulabilirsiniz ancak bununla yetinmeyin, fikir edinmek için bile olsa mutlaka muayene olun, referans araştırması yapın ve klinik donanımı hakkında bilgi alın.


İlk Muayenede Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Size yeterli zamanın ayrılacağı bir randevu talep edin. Bir saat yeterli olabilir. Muayene öncesinde tüm sorularınızı yazılı listeleyin, görüşme sırasında bir şey atlamamış olursunuz.

Röntgen ve muayene sonrasında ağzınızın durumunun ekran üzerinden anlatılması sizin için daha faydalı olacaktır, kafanıza takılan tüm soruları çekinmeden sorun.

Hekimin önerdiği tedavi planının nedenlerini sorun. Tedavi planı hekimden hekime farklılık gösterebilir ve değerlendirme için planı genel olarak anlamanızda fayda olacaktır.

Mümkünse sizin durumunuzda olan eski vakkalarından öncesi sonrası örnekler gösterilmesini talep edin. Hekimin benzer bir vakada Vidalı diş tedavisi öncesi ve sonrası çekilmiş röntgenler üzerinden süreci anlatması daha aydınlatıcı olabilecektir.

İmplant markası alternatifleri hakkında ve klinikte ne kadar uygulandığı konusunda detaylı bilgi alın, sizin için karşılaştırmalı avantajların sorgulayın .

İnplantın üstüne hangi tip porselen altyapısı ve kaplama kullanılması gerektiğini, nasıl bir protez olacağını hem sağlamlık hem de estetik açıdan sorgulayın. Örnek vermek gerekirse inplant bir inşaatın temeli gibidir ve çok önemlidir. Ancak sizin konuşurken, yemek yerken kullanacağınız, gülerken gözükecek kısım üstüne yapılacak protezlerdir. 

Hekimin sizin için önerilen tedavi konusundaki deneyimini sormaktan çekinmeyin. 

Tedavinizde hangi ekipmanların ne amaçla kullanılacağını ve alternatiflerine göre avantajlarını öğrenin.

Tedavi olacağınız yerin hijyenini hakkında bilgi alın.

Tedavi zamanları ve süreler konusunda bilgi alın.

implant tedavisi fiyatlarının ve implant fiyatları tüm detayları ile çıkartılmasına dikkat edin. Size verilen implant fiyatları farklı nedenlerle tedavi sırasında değişip değişmeyeceğini sorun. Değişmeyecek bir rakam almaya çalışın. Eğer değişme olasılığı varsa hangi durumunda ne kadar değişebileceğini somut olarak öğrenin.

Size önerilen birden fazla tedavi alternatifi varsa, sadece implant diş fiyatlarını değil tüm tedaviyi kapsayacak şekilde her bir alternatif için planlamaları sorgulayın. 

Tedavi sırasında kullanılan destekleyici yöntem ve araçların (lazer, fibrin, CadCam, vb.) maliyeti olup olmadığını varsa maliyetlerini öğrenin.

İnplantın başarısız olması durumunda ne yapıldığını inplant ve tedavi için herhangi bir ücret talep edilip edilmediğini öğrenin.

implantatlara ve tedaviye ilişkin garanti veriliyorsa bunların neyi kapsadığını somut olarak öğrenin.

Tedavi sonrasında oluşabilecek sorunlarda nasıl bir hizmet alacağınızı ve öncelik durumunuzu öğrenin.

Hekiminizin tatil, emeklilik, şehir değişikliği,  gibi durumlarında tedavi sonrası verilen hizmetin sürekliliğini sorgulayın.

Burada belirtilen maddeler genel öneri niteliğinde olup, hastanın durumuna ve ihitiyaçlarına göre farklı öncelikler ön plana çıkabilir.

SGK İmplant’ı Karşılıyor mu?

SGK’nın ağız ve diş sağlığı alanında bazı özel durumlar hariç özel sağlık kuruluşları ile bir anlaşması bulunmamaktadır. Dolayısıyla özel sağlık kuruluşlarında yapılan implant tedavilerini SGK karşılamamaktadır. Fakülte Hastanelerinde SGK kapsamında implantın karşılanması yine çok sınırlı özel durumlarda olabilmektedir. Üniversite hastanelerinde hasta, implant, cerrahi işlem ve protez ücretini kendisi ödeyerek implant tedavisini yaptırma şansına sahiptir.

 

implant fiyatları

implant diş fiyatları

Okumanızda Fayda Olabilecek Yazılar

İmplant Tedavisi Bilgiler              
İmplant Markaları                    
Kişiye Özel İmplantlar                  
Hangi İmplant Markası          
Lazer Destekli Tedavi                    
İmplant Soru ve Yanıtlar