implant-ne-kadar-izin-almalıyım

implant sonrası ne kadar izin almalıyım ?

implant tedavi sonrası ne kadar izin almalıyım?

Yapılacak implant cerrahisinin karmaşıklığına ve süresine göre dinlenmeniz gereken süre değişebilmektedir.

Kolay ve kısa süreli tek implant cerrahilerinde bir gün sonra dahi hastalarımız işlerini aksatacak herhangi bir rahatsızlık  yaşamadıklarını söylemekteler. Hatta implant tedavisinin hemen ardından işine dönen bir çok hastamız bulunmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir özel durum yoksa sadece implant seansları için izin almanız yeterli olacaktır. Aksi bir durum hekiminiz tarafından size belirtilecektir. 

Daha uzun süreli ve dolayısıyla daha travmatik durumlarda 1veya 2 günlük ev istirahatini önermekteyiz. Veya hasta işinden izin alamaması gibi bir durum sözkonusuysa implant cerrahisini hafta sonuna denk getirmeyi tercih etmekteyiz. Çünkü operasyon sonrası hafif şişlikler, hafif ağrılar olabilmekte, hastalar kendilerini halsiz hissedebilmekteler. Bu dönemde beslenme de tam istenildiği gibi olmadığından hastanın ilk 24 saat istirahat etmesi diş sağlığı açısından da olumlu sonuçlar doğurur. İstiharat döneminde ağız ve diş bakımı ihmal edilmemeli, hekimin önerdiği şekilde beslenme diyeti yapılmalı ve hekim tarafından reçete verildiyse ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. 

İmplantlar kaynaştıktan sonra geçilecek protez aşamasında her hangi bir cerrahi işlem olmayacağı için bu aşamada özellikle alınması gerekli izin sürüleri bulunmamaktadır.

Hastalarımızın bir bölümü ise özellikle ön dişler için geçerli olan operasyonlarda işlerine dişsiz gitmek istemeyebilmektedir. Bu durumlarda uygun olduğu taktirde geçici dişler yapılmakta ve hastalarımızın en azından estetik açıdan kendilerini huzurlu hissedebilmeleri sağlanmaya çalışılmaktadır. Geçici dişlerin riski kişinin bu dişleri kendi doğal dişleri gibi görme eğilimidir. Bu geçici dişlerle özellikle beslenme alanında dikkat edilmesi gereken konular ve uyulması gereken bir diyet programı vardır.  Her durumda ve her aşamada geçici dişler uygun olmayabiliriz. Bu konuda net kararı ve zamanlamayı tedaviniz ardından hekiminiz verebilir.