A)Alt çenede tamamen dişlerini kaybetmiş tam protez (damak) taşıyan kişiler:

Bu kişiler protezlerinin yeterince sabit durmamasından ötürü hiçbir şeyi rahat şekilde çiğneyemezler, ayrıca protez vuruğuna bağlı şiddetli ağrılar, rahat konuşamama gibi bolca şikayetleri vardır. Bu şikayetler zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir.

implant tedavisi avantajları

implant tedavisi avantajları

Bu tip kişilere iki veya daha çok implant uygulanması ile yukarıdaki saydığımız tüm şikayetler ortadan kalkar, kemiğin erimesi implant desteği ile durma noktasına gelir.

B) Üst çenede tamamen dişlerini kaybetmiş tam protez (damak) taşıyan hastalar:

Üst tam protezler alt çenedeki tam  protezlere göre daha daha iyi damağa tutunurlar. Ne var ki bu protezler de  tüm damağı kapatacak kadar büyüktür. Bu proteze alışmak çok zordur, üst damağı tamamen kapatıp yumuşak damak kısmına kadar uzanırlar, bu yüzden kullanan kişiler yemeklerin tadını yeterince alamadıkları gibi, sıcak-soğuk hassasiyeti de ortadan kalkar, ayrıca alışıncaya kadar ciddi mide bulantısı yaparlar.

implant tedavi sayesinde çok daha stabil ve damak kısmına kadar uzanmayan, implant – vidalı diş destekli hareketli protez veya tümden sabit protezler yapılabilir ve hastaların tüm şikayetleri ortadan kaldırılabilir.

C) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hareketli protez taşıyan kişiler:


Bu kişilerin şikayeti, kancalarla dişlere tutunan hareketli protezin yeterince stabil olmaması, sürekli takıp çıkarmak zorunda olmaları ve bu yüzden psikolojilerinin bozulması,  protezin çirkin görüntüsüdür. Bu kişilere implant trdavi yardımı ile sabit protezler yapılıp kişilerin tüm şikayetleri rahatlıkla giderilebilir.

   D) İmplant Tedavi Avantajları – Tek dişini  kaybetmiş kişiler:

Bu kişiler tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda olanlardır.

Tek bir implant yerleştirilmesi komşu dişleri kurtardığı gibi daha estetik ve fonksiyonel sonuçların ortaya çıkmasına da neden olur.

 

İmplant Tedavi Avantajları

İmplant tedavisi ile çok daha iyi fonksiyon ile rahat çiğneyebilme, sert ve kuru yiyecekleri dahi rahat yiyebilme

Hastaları hareketli protez kullanma zorunluluğundan ve zorluğundan kurtarma

Çene kemiği erimelerinin azaltılması ve hatta önüne geçilmesi

Dişlerin aşındırılıp köprü yapılması zorunluluğunu ortadan kaldırma

Çok daha iyi estetik görünüm, rahat ve kendine güvenerek gülebilme

Beslenme ve estetik sorunların kalkması sonucu özgüvenin geri kazanılması

İmplant ile daha sağlıklı ve dengeli yiyebilme