implant-koku-yaparmı

implant koku yapar mı

implant koku yapar mı ?

implant koku yapar mı sorusuna ,implantın kendi maddesinden kaynaklı koku kesinlikle söz konusu değildir diyebiliriz. İmplantlar biyolojik uyumlu ve oksitlenmesi olmayan maddelerdir. Bu yüzden koku yapmazlar.

İmplant bölgesinde hastalar koku hissediyorlarsa bunun başka sebepleri vardır. İmplant çevresindeki dişeti uyumu iyi yapılamamıştır ve besin birikimi oluyordur, implantın üstündeki protez birebir uyumlu yapılamamıştır veya implant protezin simantasyonu sırasında taşan siman artıkları iyi temizlenememiştir. Yani her koşulda koku olması için ağız içi bakterilerinin o bölgeye tutunmasını sağlayan/kolaylaştıran bir etken vardır. Böyle bir koku tespiti durumunda hastanın protezi yapan hekimden randevu alması ve proteze ilişkin bir sorun olup olmadığının tespiti gereklidir. 

Bakteri tutulumunu sağlayan bir etken yoksa koku problemi implantlarda olmaz. Böyle bir etken olmamasına rağmen kişi genel olarak implant temizliğini yapmıyorsa, düzenli fırçalama ve diş ipi ile temizleme maddelerini kullanmıyorsa bir zaman sonra koku oluşabilir. Bu tür kokular da genelde sadece implant bölgesinde değil yaygın olarak ağızın hemen her bölgesinde hissedilir. Ağız ve diş bakımınızı nasıl yapmanız gerektiğine yönelik tedavi sonrası bölümümüzden ağız ve diş bakımı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

İmplantlarda metal yorgunluğu ve iyonize olma durumu söz konusu değildir. Bu yüzden ağızda metalik bir tat oluşturmazlar.