implat-tedavisi-bünyem-kaldırırmıimplantı bünyem kaldırır mı?

Bu yaygın kanı kesinlikle doğru değildir. İmplantlar insan vücudu için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur. Titanyum gibi metaller,  canlı bir organizmanın parçası olmayan ve vücut tarafından tanınmayan maddelerdir. Dolayısıyla vücudun bunlara karşı reaksiyon gösterip kabul etmemesi diye bir şey söz konusu değildir. Titanyumun alerjik riski de bulunmamaktadır.

İmplantla – vidalı diş ile ilgili oluşan çeşitli sıkıntıların neredeyse tamamının sebebi, vücudun implantı kabul etmemesi değil, implantın çevre dokularında oluşan enfeksiyon/iltihaplanmadır. Bu tür sorunların en başlıca nedenleri ise doğru bir tedavinin başarılı bir şekilde uygulanmayışı ya da  hastanın ağız ve diş sağlığına yeterli özene göstermemesi, tedavinin yeterli hijyen koşullarda ve hijyen malzemelerle yapılmayışı, ağız ve diş bakımını düzenli bir şekilde önerilen yöntemlerle yapmaması ya da yoğun bir şekilde sigara kullanımıdır. İmplant sonrası sorunların tamamına yakını insan kaynaklıdır. İmplantlarla ilgili enfeksiyon/ iltihaplanma oluşması kesinlikle implant kaynaklı değildir.

Alerjik reaksiyonlar implanttan değil daha çok implant üstüne yapılan protezlerden kaynaklanmaktadır. İmplant üstüne yapılan metal protezlerin çoğunlu nikel içermektedir ve nikele karşı alerji sık görülen bir durumdur. Böyle bir alerjinin oluşması durumunda bile implant kaybı söz konusu olmayabilir. Bir an önce hekime başvurularak bu sorunun çözümü doğrultusunda tedaviye başlanmalıdır. Nikele karşı alerjisi olan hastalar ya da ileri yıllarda nikele karşı bir alerjisi olabileceğini öngörerek bu riski almak istemeyen hastar içerisinde nikel içermeyen metal altyapılı protezleri tercih etmelidir. Nikel içermeyen metal altyapılı porselenler bir çok Avrupa ülkesinde zorunlu hale getirilmiştir. Dolayısıyla tedavi planlaması aşamasında hekiminizle bu konuyu konuşmanız ve protez planlamanızı bu yönde talep etmeniz sizin tercihinizdir.