Estetik Dolgu ve Metal Amalgam Dolgu

Bir çok kişinin dolgularla ilgili en büyük çelişkisi, özellikle de arka bölgedeki dişlere estetik beyaz estetik dolgu mu yoksa metal görünümlü amalgam dolgu mu yaptırmak gerekir sorusudur.

İnsanların estetik dolgularla ilgili gündemlerinde böyle bir ikilemin ve sorunun olmasının haklı bir gerekçesi var;

Kişiler tabiî ki dişlerine yapılan dolguların dışarıdan bakıldığında fark edilmeyen dişinin renginde estetik dolgular olmasını ister. Fakat yine aynı kişiler gördükleriyle, yakın çevresinin anlatılarıyla, yaşadıklarıyla, duyduklarıyla böyle bir çelişkiye düşmeleri son derece doğal.

Çünkü insanlar estetik dolgu yaptırmak isterken sürekli estetik dolgularla ilgili başarısız hikayeler duymakta ve yaşamaktadırlar.çocukluğunda (yani takriben15-20 yıl öncesinden) yapılan amalgam dolguları hala hiçbir rahatsızlığı, hiçbir sıkıntısı olmadan taşıyan bir kişi yaptırdığı 1-2 yıl öncesinden bir kompozit estetik dolgu şikayetleri varsa ister istemez estetik dolgulara karşı güvensizlik barındırır. Maalesef ülkemizde bu soruna dair o kadar çok vaka ve örnek vardır ki hekimler bile zaman zaman kuşkuya kapılabilmektedirler.

 Oysa ki durum hiç böyle değildir.. bizim arka ve ön bölgeye yapılan estetik kompozit dolgu uygulaması başlığı altında anlattığımız kriterlerin yerine getirilmeden yapılan dolguların sıkıntıları insanlara kişilere bu soruları sordurmaktadır ve bu güvensizliği yaşatmaktadır.

Amalgam dolgu kriterleri çok basittir ve amalgamın doldurucu özelliği yüzde yüze yakındır, bir diş hekimi amalgam dolgu yaparken dişte çürük bırakmışsa dahi, çok basit düz bir matrix sistemi kullanmışsa dahi amalgamın sıkıştırılabilirliği ve dolduruculuğu, hekimin özensizliğini kapatır ve kusurlarını örter, fakat kompozit estetik dolgu böyle bir özensizliğin devam ettirilmesi hiçbir kusuru örtmediği gibi bilakis daha fazla açığa çıkartır.

İnsanların sandığı gibi kompozit estetik dolgu yetersizliğinden ötürü sıkıntı yaşanıyor gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Diş hekimliğinde önde giden bir çok firma arka bölgeler için yeterince dayanıklı ve kalıcı kompozit dolgu materyali üretmektedir, bu dolgu materyalleri eksiksiz ve tam olarak tüm kriterlere uygun bir şekilde uygulanmışsa erken ve orta vadede bir takım sıkıntıların yaşanması çok düşük bir olasılıktır.

Çağdaş Diş Hekimliğinde Estetik Dolgu

Çağdaş diş hekimliği nin geldiği nokta itibarı ile arka dişlere kompozit estetik dolgu yapmak dayanıklılık açısından neredeyse amalgam dolguları yakalamış durumdadır. Bizim yukarıda sıraladığımız zaaflar bizzat diş hekimi tarafından ortaya çıkarılmazsa yani bizzat estetik-kompozit dolgunun hakkı verilerek sağlıklı bir dolgu yapılacaksa tercihimiz her zaman kompozit estetik dolgudan yanadır. Bir takım extrem vakalarda amalgam- metal dolgu tercih edilse bile estetik-komozit dolguların avantajları hesaba katıldığında (aşağıda bu avantajları anlatacağız) vakaların %95 inde bu dolgular tercih edilmelidir, biz estetik ve daha tatmin edici olan kompozit estetik dolguyu tercih etmekteyiz.