Estetik diş hekimliğinde tedavi yöntemleri, vaka durumuna göre ve kişinin beklentilerine göre değişmekle beraber; diş hekimliğinin bir çok alanını kapsamaktadır:

Konservatif diş hekimliği:

Estetik diş hekimliğinde konservatif uygulamalar; estetik doğal görünümlü adeziv dolgu sistemleridir.

Halk arasında beyaz dolgu diye adlandırılan  kompozit dolgular genelde ön bölge çürük alanlar için uygulansa da, estetik diş hekimliğinde küçük –şekilsiz- kısmen renkleşmiş-içeride konumlanmış ön dişlerin üstünü ince yaprak gibi örtecek şekilde de uygulanmaktadır, bunlara laminat veneer estetik dolgu diyoruz.

Estetik lamine dolgular, lamine veneer porselen inleylerin doğrudan alternatifi olmamakla beraber  ekonomik olması , tedavi süresinin oldukça kısa sürmesi bakımından son yıllarda fazlasıyla tercih edilir olmuşlardır..

Diş beyazlatma(bleaching) diş aklaştırma, diş ağartma:

Diş beyazlatmayı estetik diş hekimliği uygulamalarında konservatif diş hekimliği içine yerleştirebiliriz, tek diş beyazlatma veya bölgesel diş beyazlatma veya tümden diş beyazlatma olarak farklı seçenekleri uygulanabilmektedir,

Estetik diş hekimliğinde dişlerin renginin beyazlaştırılmasının apayrı bir önemi vardır, özellikle kişinin beklentilerinin başında sarı görünen dişlerinin renginin açılması talebi vardır, diş beyazlatma her ne kadar kozmetik bir uygulama olsa da diş hekimleri için, estetik diş hekimliğinde fazlasıyla uygulanır olmuştur..

Periodontoloji:

Estetik diş eti görünümü periodontolojinin alanına girer, estetik diş eti görünümü hem sağlıklı diş eti demektir, hem de kişi güldüğünde veya konuştuğunda dudak-diş eti-diş uyumunun orantılı ve simetrik olması  demektir.

Estetik diş hekimliğinde bu ideal oran, simetri ve uyum sağlanabilmesi için diş etlerine periodontolojik müdahaleler yapılır.. genel tartar temizliği ve diş eti bakımı dışında;

Gingivektomi, (diş etlerinin kısaltılması),

Gingivoplasti,Vestibüloplasti(ön bölgede diş etlerinin operasyonla  görünümünün ve simetrisinin düzeltilmesi),

Flap operasyonları, Bağ dokusu transplantasyonları(diş eti çekilmeleri olan alanların kapatılması, kemik dokusunda ve bağdokusunda kayıp olan rezorbe olan bölgelerin, yeni bağ dokusu transplantasyonu ile tedavi edilip düzeltilmesi),

Diş eti kaydırmaları, Frenektomi…vs. gibi uygulamalar peridontolojik operasyonel müdahaleler olup estetik diş hekimliğinde tatmin edici sonuçlar elde etmek için estetik alanın vazgeçilmezleri olmuşlardır.

Ağız diş çene cerrahisi;

Estetik diş hekimliği uygulamaları içinde cerrahi alan periodontoloji ile ayrılamayacak bir bütün gibidir. Diş etine yapılan operasyonların sert doku üzerinde yani diş ve çene kemiği üzerinde uygulanmasıdır.

Örneğin diş kaybına bağlı estetik ve simetriyi bozacak sert doku kayıplarının greftlenmesi(uygun kemik maddesi ile örtülenmesi); ön bölgede gömük bir dişin cerrahi olarak üstünün açılması; alveol kemik yüzeyinde yapılan törpülemeler; özellikle de alt çene ucu kemik törpülenmesi… gibi müdahaleler estetik alanın ağız  diş çene cerrahisini ilgilendirir.

Cerrahi müdahaleler gerekli oldukça estetik diş hekimliğinde uygulanması zorunlu müdahalelerdir, bu müdahaleler cerrahi operasyonlar oldugu için hastalar tarafından çok tercih edilmeseler de, istenilen sonuca ulaşılması bakımından tatmin edicidirler..

İmplant(implantat- diş ekme- yapay diş ekme- vidalı diş)

Özellikle kişinin estetik alanı fazlasıyla ilgilendiren ön bölgesinde diş kaybı, diş boşluğu söz konusuysa, ve de bu boşluk alan uygun koşullar içindeyse, bu bölgeye implant yerleştirmek estetik diş hekimliğinde yaygın tedavi yöntemlerinden biridir.

İmplant uygulaması estetik diş hekimliği için önemli bir noktadadır: diş kaybı olan bölgeye yapay diş ekimi yapılarak hem doğal dişler gibi bir görünümün alt yapısı hazırlanmış olur, hem de diş kaybının çene kemiğinde yaratmış olduğu kemik erimelerinin önüne geçilmiş olur..

Ortodonti(diş teli tedavisi):

Ağız ve diş estetiği ile ilgili sorunu ve sıkıntısı olan bir çok kişinin bu estetik probleminin en kesin, etkin ve sağlıklı çözümü ortodontik tel uygulamasından geçmektedir;

Ayrık dişlerin yarattığı diş estetiği sorunları,

Sıkışık dişlerin yarattığı diş estetiği sorunları,

Yamuk dişlerin yarattığı diş estetiği sorunları,

Çapraşık dişlerin yarattığı diş estetiği ve dişeti estetiği sorunları,

Ters kapanış yapan veya çapraz kapanış yapan dişlere bağlı diş estetiği ve diş eti estetiği sorunları…

İşte bu estetilk sorunların, estetik diş hekimliği açısından birincil çözümü,  ortodontik tedaviden, yani diş teli takılarak yapılan tedaviden geçer..

Ortodonti, ortodontik ve ortognatik cerrahi ile birlikte estetik diş hekimliğinin olmazsa olmazlarından biridir..

protez alanına giren estetik  kaplamalar;

bu estetik kaplamalar metal altyapısı olmayan full seramik veya zirkonyum alt yapılı seramikten oluşmaktadırlar, bunlar;

laminat veneer estetik inley kaplamalar,

empress veneer estetik kuron kaplamalar  ,

zirkon/zirkonyum alt yapılı estetik   kuron kaplamalardır ..

estetik kaplamalar, estetik diş hekimliğinde, diş üzerinde yapılan estetik amaçlı tedavinin başında gelir, estetik diş görünümünün en etkili kısa ve kesin çözümü nihayetinde  estetik kaplamalardan geçtiği için, estetik diş hekimliği deyince ilk akla gelen şey yaprak şeklinde diş üzerine yapıştırılan laminat/lamineyt/lamine veneer inley dediğimiz estetik  kaplamalardır, bunun yanında empress ve zirkonyum/zirkon  kaplamalar da  bir diğer estetik kuron kaplamalar arasında yer almaktadır.

Estetik diş hekimliğinde  vakaya göre ve kişinin beklentisine göre yukarıda sayılan uygulamaların bir kısmı, hatta bazı durumlarda tümü bir arada titiz bir şekilde ve tüm disiplinlere sonuna kadar uyularak uygulanırsa ancak tatmin edici sonuçlar alınabilir..