Diş beyazlatması her durumda başarılı sonuç verir mi? Başarısız vakaların nedenleri nedir?

Tabi ki diş beyazlatmasının tamamı mutlu sonla bitmez..

diş beyazlatmada istenilen sonucun alınamamasının en önemli sebebi beyazlatma sırasında ki kurallara ve prosedüre yeterince uyulmamasıdır.

Kullanılan beyazlatma ajanı, güvenliği ve etkinliği onaylanmış ürün olmalıdır, bu konuda bir çok imitasyon ürün bulunmaktadır piyasada. Orijinal olmayan ve bu konuda etkinliği kanıtlanmamış ürünlerle istenilen başarıyı elde etmek mümkün değildir.

Beyazlatma kimyasallarının uygun koşullarda ve istenilen sıcaklık derecelerinde saklanması gerekir ve hepsinin bir son kullanma tarihi vardır. Uygun koşullarda ve istenilen sıcaklık derecelerinde saklanmamış beyazlatma maddeleri etkinliklerini kaybederler, ayrıca miadı dolmuş veya bayatlamış ürünlerin de etkinlikleri beklenilen kadar olmayabilir..

bazen her durum ve şartta diş beyazlatmasının tüm kurallarına hekim ve hasta tarafından riayet edilmiş olsa da, çok nadir vakalarda beyazlatma istenilen düzeyde olmayabilmektedir. bunun da en önemli sebebi bazı kimyasal madde kaynaklı dentin lekelenmelerinin diş beyazlatma maddelerine karşı olan direncidir.

Diş beyazlatmada başarı kriteri değişkendir. Daha farklı ifade edecek olursak, kişinin beklentisine göre başarı/başarısızlık değişebilmektedir. Yeterince rengi açılmış bir diş, kişinin beklenti düzeyini tutturamayabilir, aynı derecede beyazlatılmış bir diş işe başka birini oldukça mutlu edecek kadar beklentiyi karşılayabilir..