Diş beyazlatma herkese uygulanabilir mi?

Günümüz estetik diş hekimliğinde kişinin çokta yaşına bakılmaksızın bir çok kişiye diş beyazlatması uygulanabilir. Fakat yine de etkin ve güvenilir uygulama için diş hekimi açısından temel birkaç kriter vardır:

  • diş beyazlatması yaptıracak kişinin ağzında varsa çürük dişlerin dolgularının yapılmış olması gerekir. Ayrıca dişlerin diş etine komşu olan bölgelerinde, kama defekti dediğimiz, erozyonel mine aşınmaları söz konusuysa, bu bölgeleri de estetik dolgularla kapatıp tedavi etmek gerekir. Aksi takdirde çürük ve aşınmaya bağlı defekt oluşmuş dişlerde aşırı hassasiyet meydana gelebilir.

  • Yoğun diş eti problemi yaşayan, diş etleri iltihaplı olan, diş eti çekilmesinin normalden fazla olduğu kişilere, beyazlatma uygulaması, diş etleri istenilen sağlığına kavuşturulmadan yapılamaz. Diş etleri kabul edilebilir duruma getirildikten sonra ancak beyazlatma uygulaması düşünülür. Aksi takdirde aşırı hassasiyet ve başarısızlıkla karşılaşılır.

  • Diş beyazlatması yapılacak kişinin genel sağlık durumu iyi olmalıdır. Kemoterapi veya radyoterapi gören kişilere beyazlatma uygulaması yapılması sakıncalıdır.

  • Beyazlatmada önemli olan kriterlerden bir tanesi kişinin beyazlatma süresi boyunca tüm kurallara uymasıdır. Bu bakımdan beyazlatma, ancak ve ancak diş hekiminin tüm direktiflerini birebir uygulayabilecek, beyazlatma sırasındaki kurallara maksimum düzeyde uyacak kişilere yapılmalıdır.

  • Alkolizm problemi olan veya madde bağımlısı olan kişilerde, düzensiz bir yaşam tarzı söz konusu olduğu için bu kişilere beyazlatma uygulaması yapılması sakıncalıdır.

  • aşırı sigara tüketimi olan tiryakilerde de diş beyazlatması sigara tüketimi makul seviyeye çekilmeden uygulanması sakıncalıdır. Aksi takdirde başarılı bir sonuç elde etmek mümkün değildir.

  • Sinir sistemini ilgilendiren bir takım hastalıklarla muzdarip kişilerde (alzhimmer, sizofreni..vs.) beyazlatma uygulaması yapılmamalıdır.