DENTAL TEKNOLOJİ – Citydent

19-citydent-arch

Dental teknoloji alanındaki gelişmeler tedavi süreçlerinde yeni avantajlar getirmektedir. 

Üç boyutlu görüntüleme sistemleri

Üç boyutlu ağız içi tarayıcı sistemleri

İleri teknoloji Cad Cam sistemleri

Elektronik anestezi iğneleri

Lazer ve fibrin teknolojileri

Elektronik diş rengi ölçüm cihazları

Üç boyutlu görüntüleme sistemleri

soredex3cigi

guided surgery

Doğru teşhis ve planlama için ağız ve çene yapınızın görüntüsünün alınması son derece önemlidir. Yaygın olarak kullanılan panoromik ve peripaikal röntgenlerin yanısıra gerekli durumlarda ağız ve diş yapınızın görüntüsü 3 boyutlu renkli tarafama sistemleri ile alınmaktadır. Bu sayede çene, diş ve diş eti yapısı ve sağlık durumunuz çok daha sağlıklı bir şekilde tespit edilebilmektedir.

3 Boyutlu görüntüleme sistemlerinden yararlanarak guided surgery denilen dikişsiz ve/veya tek aşamalı implant tedavileri mümkün olabilmektedir. Hastanın üç boyutlu ağız görüntüsü üzerinden özel programlarda hasta ağzına uygun cerrahi plak hazırlanmakta ve implant tedavisi bu guide’dan yararlanarak yapılabilmektedir.

Üç boyutlu Cad Cam tarama ve tasarım teknolojileri

lab scanner

Protez altyapınız, ağız içi ölçü alındıktan sonra özel üç boyutlu tarayıcılarda taranmakdır. Metal altyapılı porselen, implant üstü protezler, tam seramik kaplamalar ve zirkonyum altyapılı porselenlerde bu teknoloji kullanılabilmektedir. Bu tarama işlemi sonrasında ağız ve çene bilgilerinizin datası özel tasarım programına aktarılmakta ve bu uygulama üzerinden  üç boyutlu olarak dişleriniz tasarlanmaktadır. Tüm bu işlemler sayesinde her hangi bir kritik prosedür atlanmadan yapım süresi kısalmakta ve sizin ağzınıza çok daha uygun ve estetik tasarımlar yapılabilmektedir.

Avantajları:

 • Klasik yöntemlere göre çok daha hızlı bir şekilde protez yapılabilmektedir.
 • Teknisyen kaynaklı hataları minize eder.
 • Klasik yöntemlerle hazırlanan altyapılarda önce bir mum kazınıp sonrasında döküm yoluyla bu mumdan metal altyapı kopyası elde edilmektedir. Bu sırada mumda ve metalde boyutsal farklılıklar oluşabilmektedir. Lazer sinter yönteminde doğrudan data üzerinden metal oluşturulduğu için ağız içi uyum daha iyi sağlanmaktadır.

Üç boyutlu ağız içi tarayıcı

agiz ici tarayici23shape

Saniyede 3000-4000 fotoğraf çekebilen tarayıcı sistemleri sayesinde protez ölçü alma işlemi hasta açısından çok daha konforlu ve hızlı bir hale gelmekte, daha iyi ve sağlıklı sonuçlar alınmaktadır. Ağız yapınız özel bir tarayıcı ile taranmaktadır. Bu teknoloji sayesinde taranan bilgilerle, metel altyapılı porselen, zirkonyum altyapılı porselen, tam seramik kaplama, inlay-onlay dolgular, abutmet, ve geçici kaplamalar yapılabilmektedir.

Avantajları:

 • Bir kaç dakika içinde ağız ve diş yapınız taranarak bilgileri digital ortama atılmaktadır.
 • Ölçü aşamasında kaşık, ölçü malzemesi kullanılmamakta ve hastanın konforu artmaktadır.
 • Klasik yöntemlere göre daha hızlı bir süreç hazırlanır. Klasik ölçü operasyonundaki model alma süreçlerine gerek kalmaz. Data, digital ortamda altyapıyı oluşturan cihazlara gönderildiği için ara aşamalar ortandan kalkarak süre kısalır.
 • Ölçü aşamasında hasta, hekim ya da teknisyen kaynaklı hatalar minumuma iner. Daha isabetli ve doğal sonuçlar verir. (5 -6 üyeye kadar olan protezlerde) Önreğin klasik yöntemde ağzında kaşık olan hastanın refleksleri ölçünün isabet düzeyini düşürebilmektedir.
 • Renkli tarama yapan cihazımız sayesinde ölçü için çok önemli olan diş ve diş eti ayrımı çok daha iyi saptanır. Bu sayede daha iyi oturan ve uyumlu protezler yapabilmek mümkün olur.
 • Diş ve altyapı tasarımların bilgisayar ortamında yapılmasını sağlar. Kişi kaynaklı hatalar azalır, bilgisayar ortamında bitmiş hali önceden görülebileceği için daha isabetli porselen diş ve altyapı tasarımlarına olanak verir.
 • Pudrasız bir tarama yapılır, ağıza herhangi bir şey sürülmez, dişler arasına ölçü maddesi kaçmaz. Başlıkları otoklavlandığı için son derece siteril bir süreçtir.
 • Diş rengi ölçümleme fonksiyonu sayesinde doğal dişlerle daha uyumlu dişler yapabilme olanağı sağlar.
 • Klasik alçı model süreçlerinde alçının büzülmesi gibi riskler ortadan kalkar. Ortam ısısının değişkenliği, neb gibi nedenlerle klasik ölçüde oluşabilecek sorunlar ortadan kalkar.
 • Hastanın diş, diş eti ve çene yapısının bilgisi digital olarak saklanabildiği için kısa dönemde yeniden ölçü alınması gerekliliğinde doğrudan bu data kullanılabilir.
 • Dişlerin traşlanması aşamasında parelellik sorunu varsa hemen anlaşılır. Yeni bir seansa gerek kalmaz.

5 akslı Cad Cam Kazıyıcı Sistemleri

SilaMill_5.8_klein

Kliniğimizde Silamill 5 akslı üç boyutlu Cad Cam kazıyıcı sistemleri ile zirkonyum altyapınız, tam seramik kaplamalarınız, lamine dişleriniz, geçici proteziniz ve inlay onlay dolgularınız ileri teknolojide hazırlanabilmektedir. Tarayıcı sistemlerinden aktarılar ağız ve diş datalarınız bu elektronik cihazda işlenmekte ve size uygun  altyapılar ve dişler tasarlanmaktadır.

Avantajlar:

 • Bu teknoloji sayesinde protez üretim hızı artmaktadır.
 • İnsan kaynaklı hatalar minimuma indirgenmektedir.
 • Söz konusu sistemde geçici dişleriniz ve porselen dişler de kazınabilmektedir.

Elektronik diş renk ölçümü

renk ölçme cihazı

Elektronik renk ölçüm cihazlarıyla her seferinde, ideal gün ışığına gerek duyulmadan ve göz yanılsamaları ortadan kaldırılarak ideal ölçümler yapılabilmektedir. Hekim cihazla hastanın dişlerini taramakta, renk tonu, yoğunluk, açıklık/koyuluk, şeffaflık gibi faktörleri analiz ederek hasta için uygun bir renk tavsiye etmektedir. Bilgisayar analizi sonucu çıkan renk, göz ile analiz ile sınanır ve hasta beklentileri de değerlendirilerek renk seçimi yapılır. Bu ölçüm sayesinde sıkalalarla sınırlı kalınmamaktadır. Bazı durumlarda sıkaladaki renklerin hastanın dişiyle uyumsuz olduğunu ve belirli renkler arasında karışım yaparak hastaya en uygun rengin sağlanması konusunda yol gösterici olur.

Sert doku lazeri

Waterlase-C100

 • implant ile kemiğin istenilen şekilde kaynaşma olasılığını artırır
 • Lzer destekli implant çevresinde oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltır
 • implant yerleştirilmesi ve ölçü aşamaları sonrasında  daha az ağrı görülür ve iyileşme süresi kısalır
 • Enfeksiyon başlangıçları sert doku lazeri ile tedavi edilebilir
 • Sinüs yırtıkları sert doku lazeri ile tedavi edilebilir.

Fibrin teknolojileri

prf

Kemik yüzeyi erimiş, incelmiş, defekte olmuş alanlarda kullanılan kemik greftinin kullanıldığı bölgelerde PRF  ve CGF kullanılarak koruyucu bir bariyer oluşturulmakta ve operasyon başarısını arttırmaktadır.Bu sayede kemik greftinin iyi beslenebilmesi sağlanmakta, diş etinin bu bölgeye göç etmesi ve operasyon bölgesini bozmasını engellemektir

Sinüse herhangi bir zarar gelmemesi veya sinüs zarında bir yırtılma olduysa bu yırtılmayı iyileştirmek için PRF ve CGF kullanılır. Bu tip vakalarda alternatif olarak kolojen memrana  alerji riski olmayan daha ekonomik bir yöntemdir.

Fibrin Teknolojilerinin Faydaları

 • Kullanılan kemik greftinin güçlenmesi sağlanılır
 • Lzer destekli implant ile kemiğin istenilen şekilde kaynaşma olasılığını artırır
 • implant çevresinde oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltır

Elektronik anestezi cihazı

iğne

Lokal anestezi için  kullanılan elektronik iğnelerle anestezi aşamasında hafif iğne acısı bile çoğu durumda hissedilmemektedir. Acı eşiğini göz önünde bulundurularak oluşturulmuş sistemde gerekli ayarlamalar yapılarak anestezi hızlı ve periyodik olarak yapılmakta ve iğne acısı minimuma inmektedir. Bir çok hastamız anestesinin ne zaman yapıldığını bile anlamamaktadır.

Kişiye Özel abutment (implant üst parçası) Sistemleri

custom implant

İmplantlarının üst parçası olan abutmentler sizin diş ve çene yapınıza göre tasarlanmakta, daha estetik ve stabil çözümler alınmaktadır. Üç boyutlu tarayıcılar sayesinde alınan ölçüleriniz üzerinden size özel implant üstü abutment tasarımları yapılmakta ve özel Cad Cam cihazlarında size özel abutmentlar üretilmektedir. Avantajlarından ve başarılı deneyimlerimizden dolayı vakaların çoğunda stadart abutment yerine kişiye özel abutment kullanmaya başladık. Detaylı bilgiye kişiye özel implant sayfasında ulaşabilirsiniz.

Gelişmiş sterilizasyon sistemleri

otoklav

Kliniklerde kullanılan bir çok malzeme tek kullanımlıktır. Kullan at olanağı olmayan malzemelerde ise gelişmiş otoklav sistemleri kullanılanılabilmektedir. Sizin için kullanılan tüm cihaz başlıkları ve aletler söz konusu otoklavlarda strelizie edilerek paketlenmekte, paketler sizin yanınızda açılmakta ve kullanım sonrasında yeniden sterilizasyon için otoklava gönderilmektedir.