implant başarısı için garanti verilebilir mi?

İnsan sağlığına ilişkin tıbbın hiçbir alanında yüzde yüz garantiden söz edilemez. İnsan organizması oldukça kompleks ve bir çok faktörden etkilenen bir mekanizmadadır. Dolayısıyla ağız ve diş sağlığında cerrahi tedavileri bir yana bırakalım çok basit bir dolgu tedavisi için dahi 100% garanti verilemez.

İmplant tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktör doğru planlama ve doğru tedavidir. İkinci en önemli faktör ise hastanın ağız ve diş sağlığına gereken özeni göstermesi, ağız ve diş bakımını düzenli ve önerilen şekilde yapmasıdır. Üçüncü önemli faktör ise tedavi için kaliteli malzeme ve aletlerin gerekli hijyen ortamında kullanımıdır. Bu üç faktör bir araya geldiğinde implantın başarı oranı artmakta ve hasta çok uzun yıllar sorunsuz bir şekilde ek bir tedaviye gerek olmadan hayatını konforlu bir şekilde sürdürebilmektedir.

implant başarısı

implant başarısı

Yukarıda belirtilen üç faktör yerine getirildiğinde dahi başka etmenlerden dolayı tedavinin başarılı sonuçları kısa, orta ya da uzun vadede ortadan kalkabilir. Kişinin vücudundaki önemli bir rahatsızlığın ağız, çene ve diş eti sağlığına olumsuz etkisi implant bölgesini de kapsayan sorunları beraberinde getirebilir. Ki bu sorunlar hiç bir implantın bulunmadığı tümden sağlıklı bir ağız için de benzer riskleri yaratacaktır.

implant başarısını etkileyen faktörler nelerdir ?

Şunu belirtmekte de fayda var; teşhisi ve tedavisi çok iyi hesaplanmış, uygulaması başarıyla sağlanmış, hastaya gerekli uyarıları yapılmış, sonrasında da bu uyarılar doğrultusunda düzenli bakımı/temizliği yapılmış  bireylerde vidalı diş tedavisi çok uzun yıllar boyunca(araştırmalara göre bu süre 20-40 yıl arasıdır) sağlıklı bir şekilde vazifesini görmektedir. Dolayısıyla implant firmalarının bir bölümü implatlarını belirli süreler için garanti vermektedir. Ancak bu garantiler sınırsız garantiler olmayıp belirli koşullar dahilinde geçerli olan garantilerdir. Hastanın implant markası seçiminde bunları da göz önünde bulundurması faydalı olabilir. Ayrıca uzun vadeli garantiler implantın ücretsiz değişimini sağlasada implant için gerekli cerrahi işlemler ve kullanılacak diğer malzemeler garanti kapsamı dışında olmaktadır.

İmplantın kemikle kaynaşmaması ve cerrahi kaynaklı sorunların büyük bir bölümü cerrahi tedavi sonrası bir kaç ay içinde ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bu alanda garantiler orta ve uzun vadeli garantilerden daha kapsamlıdır. Hasta bu tür bilgileri detaylı olarak planlama aşamasında hekiminden öğrenebilir ve tedavi kararı öncesinde bu bilgileri de değerlendirebilir.

İmplant üstü protezlerin garantisi implanttan farlı olarak değerlendirilmektedir. İmplant üstü protezlerde yaşanan sorunun tipine göre kısa ve orta vadeli garantiler verilebilmektedir. Bu konuda daha fazla bilgi için bize danışabilirsiniz.